Kaçak yapılara 360 derece kamera takibi

İstanbul ve Ankara'daki bazı belediyelerde, kaçak yapılaşma ve ruhsatsız binaların tespitinde araç üzerindeki kameralarla 360 derecelik görüntü veren yazılım kullanıma girdi.

Türkiye’de 100’e yakın belediyede kurulu Kent Otomasyon Sistemi için geliştirilen 360 derece teknolojisi İstanbul’da Beylikdüzü, Tuzla ve Kartal belediyelerinde uygulamaya geçti. Teknoloji, Ankara ve Trabzon’daki bazı belediyelerde ise pilot olarak uygulanmaya başladı. Sistemle, binaların boy uzunluğundan kat sayılarına kadar kaçak yapılar, 360 derecelik görüntülerle otomatik olarak takip edilebiliyor. Türk mühendislerin geliştirdiği sistem, yıkımına karar verilecek binalarda hak sahipliği ve envanter tespitinde büyük kolaylıklar sağlayacak.

360 derece görüntü alım teknolojisinin çalışma sistemini anlatan NETCAD Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Savacı, ”Araç üzerine monte edilmiş 8 kameralı özel sistem, araç 60 kilometre hızla yol alırken bile veri toplayabiliyor. Bu görüntüler 360 dereceli panoramik görüntüler. Bu orta ölçekli bir ilin bin kilometrelik yol ağına ait verinin, en fazla bir haftalık çalışmayla tamamlanacağı anlamına geliyor. Klasik metotlara göre onlarca kat daha hızlı veri toplanabiliyor” dedi.

BİNALARA OTOMATİK YAKLAŞIYOR
360 dereceli kamera teknolojisi, binaların ruhsat bilgileri ile mevcut durumun ne kadar uyuştuğunun, binanın üzerindeki kapı numarası ile adres veritabanındaki kaydın aynı olup olmadığını da tespit edilebiliyor.

Sistemin haritada bulunan binalara otomatik olarak yaklaştığını belirten Savacı, “Tam cepheden bakarak öncelikle bina fotoğrafını yakalar ve veritabanına aktarır. Bina yüksekliğini tam otomatik olarak bulabilir. Bakılan binanın en yüksek noktası tespit edilip kayıtlardaki bina yüksekliği ile karşılaştırılır ve bir uyuşmazlık olup olmadığına bakılır” dedi.

360 dereceli kamera teknolojisi ile ruhsat verilmiş ancak inşaatına henüz başlanmamış veya tamamlanmamış binaların da tespit edilebildiğini söyleyen Savacı, “Tabela alanı yarı otomatik hesaplanabilir. Böylece her işyeri için ilan vergisi karşılaştırılması yapılarak kayıp ve kaçak tespiti otomatik olarak yapılabilir. Sokak boyunca her yapının veya yapı yoksa da parselin önünden, tam cepheden alınan fotoğraflar birleştirilerek, sokağın her iki yönü için sokak siluetleri otomatik üretilir” dedi.

Sistem; sokaklar, dönüşler, yönler, trafik işaretleri, trafik çizgileri, şerit genişlikleri gibi tüm navigasyon verisinin toplanabilmesine de olanak tanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın