KAAN Architecten’den Belçika’da Bir Krematoryum

Hollandalı mimarlık ofisi KAAN Architecten'in Belçika’da yaptıkları krematoryum içerdiği program parçalarının düzeni ve akıcılığı ile, bütüncül ve huzur veren bir tasarıma sahip.

Fotoğraflar: Simone Bossi

Krematoryumların tasarımları çoğunlukla lojistik ihtiyaçlar etrafında şekilleniyor. Aalst eteklerine yerleşen yapı, ağaçlar, çalılar ve küçük tepecikler ile çevrili. Yapının peyzaj tasarımı Brükselli tasarımcı Eric Dhont tarafından ele alınmış. Peyzaj, ziyaretçilerin daha yapıya yaklaşırken yavaşlamasına vesile olan bir tasarıma sahip. Cenaze arabasının kullandığı servis yolu ise bakışlardan gizleniyor.

Projenin yürütücüsü, KAAN Architecten’den Vincent Panhuysen, yapıyı kullanan ailelere bunun özel bir deneyim olduğunu hissettirmek istediklerini söylüyor. Resepsiyon holüyle başlayıp seremoni alanına geçen, seremoniden sonra aile ile beraber yenen yemek için kullanılan restorana ilerleyen mekan, 6.4 metre yüksekliğinde tavanıyla geniş bir his veriyor ve bol ışık alıyor.

Panhuysen, koridorların aradan çıkarılmasının içe dönmeye yardımcı olduğunu belirtiyor. Krematoryum düzenindeki mekansal netlik ve seramoninin yapıldığı holdeki mimari sadelik, duvarın mermer yüzeyi ve sarı-bej deri ile kaplanmış banklarla beraber mekandaki deneyimin sakinliğine katkıda bulunuyor.

Diğer krematoryumlardan farklı olarak, aile üyeleri yakma işleminin yapıldığı odaya da girebiliyor. İşlemi yapan aparatın neredeyse soyut bir mobilya olarak algılandığı oda ve işlemin kendisi KAAN Architecten’in tasarımıyla insani bir yön ediniyor.

Etiketler

Bir cevap yazın