Japonya’da Mimari Model Müzesi Açıldı

Tokyo'da açılan mimari model müzesi, mimarlık ofislerine maketlerini saklamaları için alternatif bir alan sunuyor.

Shigeru Ban, Kengo Kuma ve Riken Yamamoto gibi usta mimarların da aralarında bulunduğu Japon mimarların tasarımlarının mimari modelleri Tokyo’da bir müzede sergileniyor. Japonya’daki tek mimari model müzesi olan Archi-Depot Museum’da mimarların çalışma maketleri ve son tasarım modelleri yer alıyor.

Müze, tüm boyutlardaki modeller için sergi alanı sağlayan yerden tavana dek uzanan raflardan oluşuyor. Mimarlık stüdyoları bu rafları kiralayabiliyor ve böylece maketler ofislerde yer kaplamak yerine alternatif bir mekanda bulundurulmuş oluyor.

Kengo Kuma’nın Aix en Provence Müzik Konservatuvarı binasının büyük ölçekli bir modeli, Riken Yamamoto tarafından tasarlanan üniversite kampüsünün modeli ve Kazuhiro Kojima ve Kazuko Akamatsu tarafından tasarlanan ağaçlarla çevrili bir okul yapısının modeli müzede sergilenen çalışmalardan bazıları.

Müze, ideal sıcaklık ve nem koşullarını sağlarken aynı zamanda modellerin bozulmasını veya kötü görünmesini önleyecek LED ışıklandırma sistemi ile aydınlatılıyor. Sergilenen her modelin yanında, ziyaretçilerin telefonlarına okutarak proje hakkında detaylı bilgiye erişebilecekleri QR kod yer alıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın