İzmit Hürriyet ile Cumhuriyet Caddesi Ortasındaki Yürüyüş Yolu’nun Yeni Projesi ÖzerÜrger Mimarlık’tan

İzmit'in ana arteri Hürriyet Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi ortasındaki Yürüyüş Yolu'nun yeni projesi Özer/Ürger Mimarlık tarafından hazırlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, yapılacak değişiklikleri Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir tanıtım toplantısıyla duyurdu.

Proje hakkında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde verilen bilgiler şu şekilde:

Yeni Bir Yürüyüş Yolu Yapılıyor

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Büyükakın, Yürüyüş Yolu’nu yenilemediklerini aksine yepyeni bir Yürüyüş Yolu yaptıklarını vurguladı. Yürüyüş Yolu’nda kot farkının indirileceğini ve araç yollarının da yükseltilerek eşit seviyeye getirileceğini ifade eden Başkan Büyükakın, Hürriyet Caddesi’nin trafiğe kapatılırken Cumhuriyet Caddesi’nde trafik akışının daha kontrollü bir şekilde trafiğe açık olacağını söyledi.

Hürriyet Caddesi Araçlara Kapanıyor

Projenin sunumunu yapan mimar Ahmet Mucip Ürger, Yürüyüş Yolu’nun Kocaeli’nin en özgün kamusal alanı olduğunu vurguladı. Yürüyüş Yolu’nda kamusal alanın 26 bin metrekareden 36 bin metrekareye çıkarılacağını belirten Ürger, “Hürriyet Caddesi’nin tamamen yayalaştırılacağını ifade etti. Fevziye Camii, Yeni Cuma Camii ve Meslek Lisesi önü bizim için önemli olduğundan 3 ana ve 3 alt odak olarak belirledik. Daha küçük odak noktalarımız da olacak” dedi.

Ağaçlar ve Tarihi Doku Korunacak

Projede ağaçların ve tarihi dokunun korunmasına özellikle dikkat ettiklerinin altını çizen mimar Ürger, “Yürüyüş Yolu’na kaldırılabilir sergi alanları yerleştirilecek. Vatandaşların dinlenebileceği alanlar oluşturulacak. Çocuk alanları oluşturarak ailelerin burada daha fazla vakit geçirilmesi hedefleniyor. Meslek Lisesi önündeki kısımda Hereke desenli bir yer kaplaması olacak. Ücretsiz Wi-fi sunulan çalışma ve dinlence alanları oluşturacağız,” dedi.

Kocaeli Yürüyüş Yolu Kentsel Tasarım Projesi

Etiketler

Bir yanıt yazın