İzmir Tarih Projesi’nde 3. Adım

İzmir'de yürütülen 'İzmir Tarih Projesi' kapsamında, tarihi Agora-Kadifekale-Kemeraltı aksındaki tarihi miras korunurken, alandaki ekonomik ve sosyal yaşamı da canlandırmak hedefiyle yürütülen tarih projesinde 3. etap çalışmaları başladı.

Bahribaba, İkiçeşmelik Caddesi, Damlacık ve Değirmendağı konut dokularını kapsayan yeni etabın startı, Havagazı Fabrikası’ndaki çalıştayla verildi.

19 ALT BÖLGE VAR

Agora-Kadifekale-Kemeraltı aksındaki tarihi dokuyu bozmadan rehabilite ederek bölgeyi çekim merkezi haline getirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı proje çalışmaları, etap etap devam ediyor. 19 alt bölgeye ayrılan tarihi akstaki yeni çalışmaların odağında bu defa Bahribaba, İkiçeşmelik Caddesi, Damlacık ve Değirmendağı konut dokuları yer aldı. Tarihi Havagazı Fabrikasında yapılan 3. etap çalıştayı, daha önceki etap çalışmalarında olduğu gibi yine her kesimi kucaklayan katılımcı bir anlayışla düzenlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Sibel Ecemiş Kılıç, Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Hümeyra Birol Akkurt, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Neslihan Demirtaş Milz ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Koray Velibeyoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştaya, ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri ile akademisyenler, muhtarlar ve bölge sakinleri katıldı.

EKONOMİYE KATKI

Bahribaba, İkiçeşmelik Caddesi, Damlacık ve Değirmendağı çalıştayı, alana yönelik durum tespiti, haritalama, öneri operasyon ve aksiyonların tanımlandığı 3. aşamada ele alındı. Katılımcılar tarafından bölgelerin özellikleri, sağladıkları deneyimler, sahip oldukları sorun ve potansiyeller tespit edilerek bu çerçevede her bölge için farklı öneriler geliştirildi. Dört ayrı masada gerçekleştirilen çalıştayda elde edilen veriler ışığında, söz konusu alt bölgelerdeki tarihi mirası korurken, alandaki ekonomik ve sosyal yaşamı canlandıracak uygulama programlarının geliştirilmesine ilişkin operasyon planları hazırlanacak. Büyükşehir Belediyesi, İzmir Tarih Projesi kapsammda daha önce Oteller Bölgesi, Havralar Bölgesi ve bu bölgeleri birbirine bağlayan Anafartalar Caddesi, Agora, Kadifekale Antik Tiyatro bölgeleri arasındaki konut dokusunu içeren alt bölgelerle ilgili operasyon planlarının hayata geçirilmesi çalışmalarına devam ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın