İzmir Ekonomi’nin Akıllı Binasına “A” Sınıfı Ödül

Eğitim dili İngilizce olan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), öğrencileri için oluşturduğu ve akıllı sınıfla donattığı yeni binası Yabancı Diller Yüksekokulu "Gümüş A" Tasarım Ödülünü kazandı.

İtalya’da gerçekleştirilen ve uluslararası jürinin oy verdiği A’ Tasarım Ödülleri ve Yarışmasında yer alan İEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Binası, büyük jüri tarafından Mimarlık, Bina ve Strüktür Tasarımı Kategorisinde ödüllendirildi. Ödül ile uluslararası platformda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin tasarım mükemmelliği tescillendi. Bina, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri Gudjon Thor Erlendsson, Özlem Akın Tapçalap, Michael Edward Young tarafından tasarlandı. Uygulaması ise İEÜ Proje ve İnşaat Müdürü Mimar Hüsnü Alphan, Mimar Mehtap Altuğ tarafından yapıldı. Binanın aldığı ödül, Avrupa’da Archdaily, Architectnews, Newsfiow24, Deisgncurial, Thearchitecteinsight, Çin’de de lvshedesign, gooood dergilerinde yer aldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, yarışmanın en iyi tasarım çalışmalarının tanınması için yapıldığına dikkat çekerek, üniversitenin tasarımlarının uluslararası yarışmalarda başarılarla dönmesinde gurur duyduklarını söyledi. Yabancı Diller Yüksekokulu’nun yabancı dil öğrenim sürecine yönelik hazırladığını kaydeden Başkan Demirtaş, “Binada tüm sınıflar, etkileşimli projeksiyon, all-in-one PC, mikrofon, akıllı tahta ile donatıldı. Şu an bin 112 öğrencimiz bu ödüllü binamızda eğitim alıyor. Binamız yapıldığında ödül alabileceğini söylemiştim ve bugün tasarım dünyasının en prestijli ödülünü alarak haklılığımızı ortaya çıkardı” dedi.

“Tasarım ve işlevsellik bir arada”

Yarışmada, binanın sadece tasarım olarak değil işlevselliğinin de değerlendirildiğini vurgulayan Başkan Demirtaş, öğrencilerin sanal ofis saatlerinde öğretim üyeleriyle bir araya geldiğini ve sorularına yanıt bulduğunu belirtti.

“Fonksiyonlu dikey bina örneği”

Yarışma hakkında bilgi veren İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Gudjon Thor Erlendsson, etkinliğin farklı ülke ve disiplinlerden gelen en iyi tasarımların öne çıkması amacıyla düzenlendiğine işaret ederek, İEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’nun çok fonksiyonlu yapısının tasarımcıların dikkatini çektiğini kaydetti. Erlendsson, “Binanın tasarımından yerin kısıtlı ve yokuş olması sebebiyle eski ve yeni binaları birleştirme kararı aldım. Geniş alana yayılmadan yukarı doğru bir bina yapıldı. Çok işlevsel olması için bina tek düze değil, girintili çıkıntılı, farklı girişli çıkışlı oldu. Fonksiyonlu bir dikey bina yaptık. Aynı zamanda, yer kısıtlılığı yaratıcılığı da beraberinde getirdi” diye konuştu. 

Etiketler

Bir cevap yazın