İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Yaya Platformu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak'taki Talatpaşa Bulvarı’nda yaya hareketliliğini öncelikli hale getirmek için özel bir yaya platformu hazırladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaya trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Alsancak Talatpaşa Bulvarı’nda, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni Dominik Caddesi’ne ve Ali Çetinkaya Bulvarı’na bağlayan aksı yaya öncelikli hale getirmek için 34 metrelik bir platform hazırladı. Yükseltilmiş yaya geçidi projesi kapsamında hazırlanan platformun görünürlüğünü artırmak için zeminde İzmir temalı figüratif desenler kullanıldı. Engelli ve yaşlı vatandaşların erişimi göz önünde bulundurularak yol ve kaldırımlar aynı seviyeye getirildi. Böylece alan mini bir meydan görünümü kazanırken, yayaların kaldırım inip çıkmadan karşıya geçişi de sağlanmış oldu.

Yükseltilmiş yaya platformu çalışmasıyla beraber Talatpaşa Bulvarı ile Ali Çetinkaya Bulvarı’nın kesişiminde yer alan Turan Güneş Parkı da yenilendi. Otobüs duraklarının arkasında kalan ve fark edilmeyen park, yapılan düzenlemelerle görünür hale getirildi. Mevcut yeşil alanlar korunarak 422 metrekare olan yeşil alan miktarı 426 metrekareye çıkarıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın