“İyilik İçin Tasarla” Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

Türkiye Tasarım Vakfı, Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi, Haytap Hayvan Hakları Federasyonu, İstanbul Üniversitesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Marmara Belediyeler Birliği iş birliği ile düzenlenen, “İyilik İçin Tasarla” yarışmasının kazananları açıklandı.

Türkiye Tasarım Vakfı, Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi, Haytap Hayvan Hakları Federasyonu, İstanbul Üniversitesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Marmara Belediyeler Birliği iş birliği ile düzenlenen, “İyilik İçin Tasarla” yarışmasına katılan 30 proje ödül almaya hak kazandı.

Hayatımızın bir parçası olan hayvanların yaşam koşullarının iyileştirilmesini sağlamak adına kurgulanan “İyilik İçin Tasarla” Projesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda gerçekleştirildi. Proje kapsamında öğrenciler; kuş, kedi ve köpek olmak üzere üç kategoride hayvanların günlük yaşamlarını gözlemleyerek onların ihtiyaçlarını karşılarken yaşamlarını kolaylaştıracak özgün, yenilikçi, geliştirilebilir yaşam alanları tasarlamaya davet edildi.

Yarışma; İstanbul ili içinde temel eğitim seviyesinde öğrenim gören 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri arasında ve üç kategoride düzenlendi. Düzenlenen tasarım yarışması ile katılımcılara, hayvanların günlük alışkanlıklarına dair bir bakış açısı ve duyarlılık kazandırılması, tasarım becerilerini geliştirmesi hedeflendi. Proje ile belirlenen kategorilere toplam 388 başvuru yapıldı. Başvurular sonrasında yapılan jüri değerlendirme toplantıları ile her kategorideki başvurular değerlendirildi. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı sonucunda köpek, kuş ve kedi kategorilerinde hayvanlar için barınma birimi tasarımı istenen yarışmada 30 tasarım seçildi. Her kategoride 10 iyi tasarımın proje sahipleri 2.000 TL değerinde hediye çeki ile ödüllendirilecek.

Jüri Üyeleri

İstanbul Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nden Doç. Dr. Ebru Erdönmez
İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’den Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Gülname Turan
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Asuman Güzelce
So? Mimarlık’tan Yüksek Mimar, Oral Göktaş
Fields Studio’dan Endüstriyel Tasarımcı, Mevce Çıracı

Danışman Jüri Üyeleri

Haytap’dan Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Pehlivan
Esenler Belediyesi’nden Veteriner Hekim Serdar Öztürk
Yarışmada Ödül Alan Projeler/ Kazananlar

Köpek Kategorisi

Ali Mert Emil
Ceren Cumrat
Gülin Ece Aksoy
Harun Kuzucu
Hasan Reis Baytar
İclal Ecrin Keleşoğlu
İpek Su Savran
Metin Asaf Berber
Muhammed Ali
Ünal Aras Aybeniz

Kuş Kategorisi

Berna İnce
Ecrin Melis Arslan
Fatma Zirek
Fatma Nida Keten
Hayrün Nisa Kolu
Hude Herşo
Lina Bağ
Öner Mert Bilici
Ümmü Gülsüm Altuntaş
Zuhal Topaç
Kedi Kategorisi

Azra Nur Sönmez
Eymen Asaf Özad
Defne Günay
Duniel Koruyucu
Duru Toptaş
Melek Maria Mahmutoğlu
Miraç Barkın Bolkol
Selen Arslan
Sena Nur Kayacan
Şeyda Şengül
Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın