İyi Bir Komşu Kimdir?

16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenecek 15. İstanbul Bienali'nin teması bugün Salon İKSV'de yapılan basın toplantısı ile açıklandı.

İyi bir komşu kimdir?

İyi bir komşu, evinde parti vermeyen biri midir? Veya nadiren gördüğünüz biri ya da biriktirdiği tuhaf eşyaları penceresinin önüne dizen biri midir? 15. İstanbul Bienali, tüm bu soruların çeşitlenebileceği heyecan verici bir üst başlıkla düzenleniyor: “İyi bir komşu”.

Yaşları 8’den 84’e uzanan 40 kişinin “iyi bir komşu” hakkında sorular sorduğu bir performansla başlayan basın toplantısında, oluşturulan temanın kavramsal alt yapısını anlatan küratörler Michael Elmgreen ve Ingar Dragset, aslında oldukça kişisel bir deneyim alanını küresel perspektifte tartışmaya açmayı hedefliyor.

Son yıllarda üzerine en çok konuşulan konulardan biri olan “ev” kavramının bir kez daha ele alınacağı Bienal’de; en mahrem yaşam alanımız olan evi kişiselleştirme ve kullanma biçimlerimiz araştırılacak. Evin tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğü incelenecek; nostaljik bir referans olarak başvurduğumuz “komşuluğun”, birlikte yaşama kültürü olarak günden güne nasıl biçim değiştirdiğine dair ipuçları yakalanacak.

Ayrıca 15. İstanbul Bienali kapsamında grafik tasarımcısı Rupert Smyth’in birçok sanatçıyla beraber hazırladığı bir açık hava tanıtım kampanyası düzenlenecek. İngiltere’den Brezilya’ya, Almanya’dan ABD’ye birçok farklı yerdeki kültür kurumlarının işbirliğiyle gerçekleştirilecek bu uluslararası kampanya, ev ve mahalle kavramlarının tüm dünyada nasıl bir değişime uğradığının altını çizecek.

Etiketler

Bir cevap yazın