Iwan Baan’ın Kamerasından Harbin Opera Evi

MAD Architects tarafından tasarlanan, 2015 yılında tamamlanan Harbin Opera Evi, Çin'in kuzeyinin vahşi ruhuna ve soğuk iklimine cevap verecek şekilde tasarlandı.

Fotoğraf: Iwan Baan

Kuzeydoğu Çin’in popüler turistik noktalarından olan Harbin kenti, sıcaklığın -40 dereceye düştüğü soğuk kış günlerinde düzenlenen kış festivaliyle başta yerel ve Rus turistin ilgisini çekiyor.

Sulak bir alanın ortasına inşa edilen, suyun ve rüzgarın şekillendirdiği izlenimini veren Harbin Opera Evi, özellikle kuşbakışı çekilen fotoğraflarda topoğrafyanın bir parçası gibi görünüyor. Toplam 80.000 metrekarelik bir alana yayınlan binada farklı izleyici kapasitesine sahip salonlar bulunuyor. 

Yönetmenliğini Rasmus Daniel Taun’un yaptığı kısa film, Hollandalı mimarlık fotoğrafçısı Iwan Baan’ın Harbin Opera Evi’nin fotoğraflarını çektiği soğuk bir kış gününü belgeliyor.

Baan, filmde fotoğraflarının daha çok mekanı kullananlarla ilgili olduğunu söylüyor. Zamansız fotoğraflar yaratmaya çalışmadığını belirten Iwan Baan, çalışmalarıyla ilgili “her zaman belirli bir yer, zaman, insan, bağlam veya kültürle güçlü bir bağlantıya sahip olmalılar,” diyor. 

Etkinliğe Kayıt

Şişecam Düzcam’ın “Mimarinin Şeffaf Yüzü” sloganıyla başlattığı, Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle düzenlenen mimarlık etkinliği T Buluşmaları’nın dördüncü konuğu MAD Architects’in kurucusu Ma Yansong olacak.

Etkinliğe kayıt olmak için https://tbulusmalari04.eventbrite.com adresini ziyaret etmeniz yeterli. Etkinlik mekanında kontenjan sınırlı olduğundan kayıt olan katılımcılarımıza giriş esnasında öncelik tanınacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın