IV. Ezber Bozan Mobilya Tasarım Yarışması İçin İlham Verici Örnekler

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yer alan Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği (EMKOUİB) tarafından öğrenci ve profesyonel olmak üzere 2 kategoride düzenlenen ödüllü tasarım yarışmasına başvuru için son tarih 28 Temmuz 2024.

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yer alan Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği (EMKOUİB) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile düzenlen Ezber Bozan Tasarım Yarışmasının temel amacı; mobilya sektöründe gelecek vaat eden genç tasarımcı adaylarının tasarımlarını ortaya çıkarırken, markalaşmış Türk tasarımcı ve tasarımlarını dünyaya tanıtmak.

IV.Ezber Bozan Mobilya Tasarım Yarışmasının teması; mobilya sektöründe çevresel ve kullanıcı dostu çözümlerle, inovatif ürünlerin ortaya çıkarılması hedefiyle “MOBİL YAŞAM” olarak belirlendi.

MOBİL YAŞAM teması ile; bireylerin sıklıkla değişen yaşam alanlarına ve farklı kullanım ihtiyaçlarına sorunsuz bir şekilde entegre olan, mobilite içeren, kolayca taşınabilir, değiştirilebilir, mobilyaların daha etkin bir şekilde kullanılmasına fayda sağlayan tasarımlar ifade edilmektedir.

Ezber Bozan Tasarımlar

Ezber Bozan Mobilya Tasarım Yarışması kapsamında yol göstereceğine inandığımız çevre dostu, yenilikçi, fonksiyonel tasarımlar ile ilgili bazı haberleri ve örnekleri yarışmaya ait Instagram ve Facebook hesapları üzerinden paylaşıyoruz.

 

İtalyan mobilya markası Paola Lenti’nin, Japon tasarım firması Nendo ile yaptığı işbirliğiyle hayata geçen Hanara-shi serisi mobilyalar ve tamamlayıcılar ilk bakışta sanat eserleri gibi görünüyor. Şekilleri ve tasarımları Japon kültüründen, Japonya’da çiçek açmaya başlayan kiraz ağaçlarından ilham alınarak hayata geçirilmiş. Kumaşlara ve desenlere yakından bakınca antik samuray zırhlarından da esinlenildiği dikkat çekiyor.

Tasarımlarda kumaş olarak, geri dönüştürülebilir ve %100 polipropilen su geçirmez malzemeden üretilen Maris mesh kullanılmış.

Yenilikçi tasarım genellikle bir sorunu çözme arzusundan doğduğu söylenir. Kartonu yeniden değerlendirmek için bir çözüm olarak düşünülen Cuna isimli bu seri akıllıca tasarlanmış, sürdürülebilirlik ve işlevsellik kavramlarını yeniden tanımlayan çok işlevli bir parça olan çevre dostu bir mobilya olarak üretilmiş.

Endüstri ürünleri tasarımcısı Valeria Coello tarafından çoğu evde kolayca bulunabilen bir malzeme olan kartondan üretilen bu ürün, genellikle “atık” olarak gördüğümüz şeylerde gizli bir potansiyel olduğu fikrinin de bir kanıtı.

Açıldığında dahili web kamerası ve sıcak LED aydınlatması ile sağlam huş kontrplaktan üretilmiş bu iş istasyonu Amerikalı mobilya firması Friday tarafından tasarlanmış. Ürün, stil ve işlevi kusursuz bir şekilde bir araya getirerek monitör, aksesuarlar ve depolama için alanın yanı sıra mantar panolar ve organizasyon için USB bağlantı noktaları gibi akıllı özellikler de sunuyor.

Korea Design Membership tarafından tasarlanan bu mobil servis masası, depolama alanı olarak iki katına çıkarken fotoğraflar için entegre aydınlatma ve parti havası için güçlü bir hoparlöre sahip olacak şekilde planlanmış.

Özelleştirilebilir renk tonları ve kullanıcı dostu kontrolleri ile bu servis masasının sağlam tasarımı eşyaların güvende kalmasını sağlarken, kullanışlı kablo yönetimi her şeyi düzenli tutuyor. Ev partileri için vazgeçilmez bir çözüm olan tasarım modern sosyalleşmeye uygun kompakt bir işlevsellik de sunuyor.

IV. Ezber Bozan Mobilya Tasarım Yarışması

Etiketler

Bir yanıt yazın