İstanbul’un Deprem Gerçeği

Alanında önemli isimlerden oluşan 11 uzmanın, depremi her yönüyle ele aldığı "İstanbul’un Deprem Gerçeği" kitabı, İBB Kültür AŞ Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteni:

Depremini bekleyen şehir: İstanbul…

Zaman daralıyor… Deprem İstanbul’un gerçeği. Bundan kaçış yok… Ne zaman? Kaç şiddetinde? Ne kadar hasar verir? Can kaybı ne kadar olur? Bunlarla ilgili kesin bir şey söylemek de zor.

Kesin olan tek şey şu: Depreme karşı önlem alabiliriz. Etkilerini en aza indirebiliriz. Bilimin ışığında, toplumsal bir seferberlikle İstanbul’u depreme hazır hâle getirebiliriz. İstanbul’un Deprem Gerçeği de bu düşünce rehberliğinde hazırlandı.

Deprem konusunda kilometre taşı niteliğindeki bu çalışmada alanlarının en önemli isimlerinden 11 uzman, depremi her yönüyle ele alıyor. Tarihiyle, yer bilimiyle, yapıların depreme dayanıklı hâle getirilmesiyle, insanlarda yol açtığı psikolojik yıkımla, kültürel mirasımızın nasıl korunabileceğiyle, çevresel etkileriyle, sosyolojik ve hukuki boyutlarıyla, toplumsal belleğimizde edebiyat yoluyla bıraktığı izleriyle İstanbul’un Deprem Gerçeği masaya yatırılıyor.

Ailemizi ve evimizi korumak için ne yapabiliriz? Toplumu nasıl örgütleyebiliriz?

Hukuki haklarımız nelerdir? Çocuklarımızla deprem hakkında nasıl konuşabiliriz?

Tüm bu soruların ve çok daha fazlasının yanıtı İstanbul’un Deprem Gerçeği’nde…


Yazar : Cenk Yaşar Şahin, Meltem Vatan, Attila Dikbaş, Sibel Kalaycıoğlu, A. Nuray Karancı, Azime Tezer, Seval Sözen, Mehmet Nuray Aydınoğlu, Mikdat Kadıoğlu, Naci Görür, Kemal Kuzucu
Etiketler

Bir cevap yazın