İstanbul, olimpiyatlar için en doğru aday kent

İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylık sürecinde avantajlı olduğunu belirten Mustafa Koç, "Tüm gayretimizle şehrimizi destekleyeceğiz" dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, eylüle kadar İstanbul’un olimpiyatlar için en doğru aday olduğunu olanca güçleriyle anlatacaklarını söyledi. Koç, Bizden Haberler Dergisi’ndeki Türkiye’nin olimpiyat yolculuğuna ilişkin değerlendirmesinde, özel sektörün İstanbul’un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na adaylığına verdiği desteğe yönelik olarak İstanbul’un adaylık sürecinde avantajlı olduğunu kaydetti. Koç Topluluğu olarak iktisadi faaliyetlerde olduğu gibi sosyal yatırımlarda da sürdürülebilir, tekrarlanabilir ve örnek alınabilir işlere, kurumlara hayat verdiklerini anatan Mustafa Koç, “İstanbul 2020 Olimpiyatları adaylığı sürecinde güç birliğinin içinde olmamız gerektiğini biliyorduk. Bu Türkiye’nin önde gelen özel sektör temsilcileri olarak bu sürece katkı sağlamak için harekete geçtik” ifadelerini kullandı.

“Bu Adaylığı Gerçekten İstiyoruz”

İstanbul’un tarihi ve ekonomik önemiyle büyük organizasyonlar için doğal aday olduğunu vurgulayan Koç şunları söyledi: “Son yıllarda gerçekleştirilen başarılı organizasyonlar bunun en açık göstergesi. İstanbul daha önce dört defa olimpiyatlara aday oldu. Bugün 2020 için tüm gayretimizle var olmaya, şehrimizi, ülkemizi desteklemeye hazırız. Çünkü bu adaylığı gerçekten istiyoruz. İşte özel sektörün sağladığı katkı da bu noktada büyük önem arz ediyor. Bu ortak hareket maddi boyutu bir yana, birlik ve beraberliğimizin çok önemli bir göstergesi olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır.”

Türkiye’nin ekonomisi ve genç nüfusuyla önemli potansiyele sahip olduğunu ifade eden Koç, “Olimpiyatların gerçekleştirildikleri şehirlere yaptığı katkılar reddedilemez. Bu potansiyelle, bu amaç doğrultusunda yapılacak harcamaların geri dönüşü ise çok daha iyi olacaktır. Ancak bunu sadece maddi kazanç olarak düşünmemeli. Ülkemizin ve İstanbul’un tanıtımı, spor turizminin gelişimi gibi kritik alanlarda da önemli katma değerler yaratacaktır. Gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan olimpiyatların ülkemizi, ülkemizin de olimpiyatları besleyeceği görüşündeyiz” dedi.

İstanbul’u Eylül’e Kadar Anlatacağız

Mustafa Koç, yol haritası kapsamında eylüle kadar tüm adımları en üst düzeyde takip edeceklerini ifade ederek, “Türkiye ve İstanbul özelinde bu hareketin hizmet ettiği amaç bakımında çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Eylül ayına kadar İstanbul’un olimpiyatlar için en doğru aday olduğunu, olanca gücümüzle
anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

“Koç Fest Sponsorluğun Ötesinde”

Dünyada pek çok gelişmiş ülkede, pek çok sporcunun üniversite döneminde yetiştiğini hatırlatan Mustafa Koç, Koç Fest gibi marka çalışmalarla tipik sponsorluğun çok ötesinde ilave sosyal içerikler üreterek topluma katkı sağladıklarına dikkat çekti. Koç Holding’in 2009’da ‘Türkiye Üniversite Spor Oyunları’nın ana sponsoru olarak tüm üniversite sporlarını Koç Fest’e dahil ettiğini belirten Koç şunları söyledi: “Böylece üniversiteler arası düzenlenen bu spor etkinliği, ‘Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları’ adını alarak festivalin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Her yıl 40 branşta 20 bin sporcu Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları’nda yer aldı. Başarılı olan sporcuların bir kısmı, Koç Holding desteğiyle uluslararası organizasyonlarda Türkiye’yi temsil etti.”

Etiketler

Bir cevap yazın