İstanbul Modern’in Yeni Müze Binasının 2019’da Açılması Planlanıyor

kültür.limited'in haberine göre İstanbul Modern'in yeni müze binasının 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. Yeni binanın tasarımı için dünyaca ünlü mimarlık ofisleri ile görüşmeler sürüyor.

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi İstanbul Modern’in Galataport kapsamında yeniden yapılmasına ilişkin işbirliği anlaşması, Galataport projesinin geliştirme ve yönetimini üstlenen, Doğuş Grubu’na bağlı Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları AŞ ile İstanbul Modern Sanat Vakfı (İMSAV) arasında imzalandı. Yeni müze binasının 2019 yılında açılması planlanıyor. İstanbul Modern, yeni müze binası tamamlanana kadar Galataport sahasında bulunan Paket Postanesi’ndeki geçici yerinde hizmet verecek.

Açıklandığı ilk günden beri kamuoyunda, kültür-sanat ve mimarlık çevrelerinde tartışmalar yaratan Galataport projesi kapsamında Karaköy-Tophane bölgesinin birçok değişikliğe uğraması bekleniyor. Proje kapsamında Antrepo binaları, Liman İşletmeleri, Paket Postanesi, Sedad Hakkı Eldem Binası gibi birçok tarihi bina ya yıkıldı ya da yıkılmak üzere. Galataport projesi, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yürütülüyor.

Anlaşmaya göre dünya standartlarında bir tasarımla hayata geçirilecek yeni bina, müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Holding ve Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortaklaşa katkısıyla yapılacak. İmzalanan protokol çerçevesinde Doğuş Grubu-Bilgili Holding, İstanbul Modern’in yeni binasının ana sponsorları arasında yer alacak.

Dünya çapında bir müze binası olması hedefleniyor

İstanbul Modern’in yeni binasının tamamlanmasıyla birlikte, İstanbul dünya çapında ses getirecek bir müzeye sahip olacak. İstanbul Modern’in mimari projesi için müze tasarımında dünyanın en deneyimli mimarlarıyla görüşmeler sürüyor.

Geçici müze binası, Karaköy’deki Paket Postanesi

İstanbul Modern, yeni müze binası tamamlanana kadar Galataport sahasında bulunan Paket Postanesi’nde sanatseverleri ağırlayacak. Karaköy’deki bina, İstanbul Modern’in tüm faaliyetlerini yeni müze hazır olana kadar eksiksiz olarak sürdürebileceği bir biçimde, tarihi dokusu korunarak Doğuş Grubu-Bilgili Holding tarafından restore edilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın