“İstanbul Design Week” başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı'nın birlikte düzenlediği "İstanbul Design Week" (IDW) başladı. Yurt içi ve dışından tasarım dünyasının en önemli isimleri 2 Ekim'e kadar eski Galata Köprüsü'nde eserlerini sergileyec

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı’nın proje ortağı olduğu “İstanbul Design Week” (IDW) başladı. Yurt içi ve dışından tasarım dünyasının en önemli isimlerinin 2 Ekim’e kadar eski Galata Köprüsü’nde ağırlanacağı IDW’nin açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Danışmanı ve İstanbul Şehircilik Atölyesi Başkanı Mimar Tülin Ersöz gerçekleştirdi. Açılışta Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, Modacı Dilek Hanif’in de aralarında olduğu çok sayıda davetli de yer aldı.

Tasarım, trend, moda, bilim, mimarlık ve teknoloji alanındaki en yeni projeler, sergiler ve atölye çalışmalarıyla tasarım severleri buluşturacak etkinliğin organizasyonunu dDf üstlendi. Tasarım dünyasının en ünlü isimlerinden Lidewij Edelkoort, mimar Amanda Levete ve Melkan Tabanlıoğlu, endüstriyel ürün tasarımcısı Tomoko Azumi, uzman trend danışmanı Zuzanna Skalaska, marka yaratıcıları Paul Van Ravestein & Monique Mulder, endüstriyel tasarım eleştirmeni Nathan Shedroff, IF Design Awards Başkanı Ralph Wiegman, Singapurlu Juju Studio’dan Timo Wong & Priscilla Lui, endüstri ürünleri tasarımcısı Ronen Kadushin ile yaratıcı endüstriler uzmanı Eberhard Schrempf etkinlikte eserlerini sergileyecek.

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve seçici kurulunu Arhan Kayar, Ela Cindoruk, Oya Akman, Sertaç Ersayın ve Murat Tabanlıoğlu’nun oluşturduğu ”Design Spirit” sergisinde, 40 yaş altı 40 Türk tasarımcının, İstanbul ile ilgili hikayesi olan 40 tasarımı izlenime sunulacak. Aralarında Hakan Gencol, Adnan Serbest, Erdem Akan ve Defne Koz gibi 20 tasarımcının buluşmasıyla oluşan Barbar Grubu ise ”BarbarBook” sergisiyle tek bir kütüphane üzerinde, kitap kavramına farklı yaklaşımları sergileyecek.

Etkinlikte ayrıca, IDW’i temsil eden pembe renkli tasarım ürünlerinin yer aldığı ”Pink Design” ve ”İstanbul Zilleri”nden oluşan sergilerin yanı sıra Design Miami’de en iyi ilk 3’ten biri olan ”Juju Studio”, Dutch Design Awards’da ödül almış tüm ürünler, Hollanda’dan ”Brainport” ve İtalya’dan ”Good 50 x 70” sergileri de yer alacak.

Etkinlik kapsamında, W Hotel İstanbul ve Gaia & Gino işbirliğiyle düzenlenen ”Genç Tasarımcılar Yarışması”nda ilk 3’e giren öğrencilere de ödülleri takdim edilecek.Ayrıca, Derin Sarıyer’in küratörlüğünde yapılan sergi alanı tasarımıyla Sarıyer’in öğrencilerinin projeleri, prototipleri, maketleri ve modellerinin yer aldığı ”Üniversiteler Sergisi” de ziyaret edilebilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın