İstanbul Boğazı’na 15 Temmuz Anıtı: 24 Saat Sela Okunacak

Boğaz Köprüsü'nün (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) Anadolu yakası çıkışına 15 Temmuz'da yaşamını yitirenler için bir anıt yapılıyor. Edinilen bilgiye göre darbe girişiminde yaşamını yitiren 249 kişinin adının yer alacağı anıtta ayrıca 24 saat sela okunacak.

Sabah gazetesinden Hasan Ay’ın haberine göre anıtın mimarı Hilmi Şenalp, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin birinci yıldönümünde açılışı yapılacak anıtın eşkenar beşgen bir plana oturan ve yine beşgen şeklinde üretilen bir geometriye sahip bir kubbe olduğunu söyledi. Kubbenin taşıyıcısı çelik yapının üzerine 5 santimetre kalındığında Kefken taşı uygulanacağını belirten Şenalp, kubbe açıklığının 11 metre, yüksekliğinin 9.5 metre olduğunu kaydetti.

Kubbenin 5 köşesinde 5 kemer bulunduğunu belirten Şenalp, “Kemerlerden ikisi giriş ve çıkış için birer kapı mahiyetinde. Diğer 3 kemer, içlerinde 249 şehit isiminin yazılı olduğu kitabeler şeklinde kullanıldı” dedi. Kubbenin bütünlüğüyle kainatı ve sonsuzluğu sembolize ettiğini belirten Şenalp, şöyle konuştu:

“Kubbe, şehitlerin aslında ölüler olmayıp sonsuz bir hayata mazhar olduğunu ifade etmektedir. Kubbeyi teşkil eden geometrik kollar milletin böylesine bir teşebbüs karşısında ortaya koyduğu birlik, beraberlik ve kenetlenmeye atıftır. Bu tevhid ve kenetlenme sayesindedir ki milletimizin ve devletimizin bekasını temin edecek çok güçlü ve sarsılmaz bir çatı oluşmuştur.”

24 SAAT SELA OKUNACAK

Kubbenin çevrelediği kademeli mekanın merkezinde Türk-İslam sanatlarının öğelerinden biri olan mukarnasın bir havuz şeklinde kullanıldığını anlatan Şenalp, “Bu merkez, zamanın, canlı olan her şeyin ve tüm olayların tek bir yere, bir merkeze aktığının ifadesidir. Ziyaretçiler bu merkezin etrafındaki kademelerde oturup gece gündüz her an okunacak selayı dinleyip, şehit isimlerini okuyabilecek, dileyenler Kuran okuyup dua edebilecek” dedi.

AÇILIŞINI ERDOĞAN YAPACAK

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısında bir abide yapmak için çalışma başlattı. Her iki anıt, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin birinci yıldönümünde AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

Etiketler

1 Yorum

  • omer-yilmaz says:

    Tasarıma değer veren bir ülkede 15 Temmuz darbesi gibi bir vahşetin (ben gerçekliğine inananlardanım.) anıtı böyle olmazdı.

    Tasarıma değer verebilmek için demokratik araçların son derece gelişkin olması gerekirdi. Toplumun bunu talep etmesi gerekirdi. Böyle bir toplumda zaten 15 Temmuz darbesi olmazdı.

    Kumaş bu.

    Hadi dağılalım.

Bir cevap yazın