Işıklarla Meksika Dalgası

Lodz Tasarım Festivali kapsamında Pangenerator ekibi tarafından tasarlanan proje, dalgalar halinde ışık yayan piramit biçimindeki yüzlerce pleksiglass aydınlatma elemanından oluşuyor.

Özel bir elektronik sistem tasarımı ile hazırlanan dört yüzeyli şeffaf aydınlatmalar ışık koşullarının değişimine göre dalgalar halinde ışık yayıyor, eşzamanlı olarak içlerinde bulunan ziller aracılığıyla da ışık yandığında ses çıkarıyor.

Üzerine düşen bir gölge veya el fenerinin doğrultulmasıyla ışık yoğunluğunun değişimini algılayan bir piramit, uğuldayıp titreşerek diğer piramitlerin yanmasını sağlıyor.

Yanyana konumlandırılan, aynı hareketi yapacak şekilde programlanan piramitler dalgalar halinde ışığı ve sesi yayarak ilginç bir enstalasyon ortaya çıkarıyor.

Projede doğadan ilham aldıkların belirten ekip balık sürüsü, kuş sürüsü gibi doğal varlıkların hareketlerinden faydalanmış.

Piramitlerin birbirleriyle etkileşimlerinden ilginç desenler ortaya çıkarken ziyaretçiler de enstalsyonda kendi etkilerini bırakabiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın