“Işık Yılı” Fotoğraf Sergisi

UNESCO 2015 Uluslararası Işık Yılı 'Işık-Mekan-İnsan' temalı fotoğraf yarışmasında kazanan ve sergilenmeye değer görülen eserler, 14-27 Nisan tarihleri arasında izleyiciyle buluştu.

2015 yılında ATMK, UNESCO-Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün ilan ettiği “Uluslararası Işık Yılı 2015 (International Year of Light 2015) kapsamında, 30 Aralık 2015 – 8 Mart 2016 tarihleri arasında “Işık-Mekan-İnsan”temalı “ATMK Ulusal Fotoğraf Yarışması” düzenlenmişti. Yarışmaya gönderilen eserler fotoğraf tekniğine uygunluklarının yanı sıra yapay ışığın, aydınlattığı yüzeyin, yapının, mekanın kullanım amacı, kullanıcıları, mimarisi, kent kimliği ile doğru yönde ilişki kurması, kalite ve anlam katması gibi değişik açılardan değerlendirilmişti. 

Büyük bir ilgi toplayan yarışmaya, başta öğrencilerin eserleri olmak üzere 5640 eser katılmıştı. Yarışmaya katılan eserler Aydınlatma Türk Milli Komitesi ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Temsilcileri’nin yer aldığı seçici kurul tarafından 15 Mart 2016’da yarışma şartnamesinde belirtilen koşullar bağlamında incelenmiş ve değerlendirilmişti. Değerlendirmeler sonucunda yarışmanın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenmiş ve bunların dışındaki 20 eser de sergilenme için seçilmişti.

Işık konusunda farkındalık yaratmak, topluma değişik bakış açıları kazandırmak amacıyla Uluslararası Işık Yılı 2015’in izlerinin 2016 ya fotoğraf sanatı aracılığı ile taşınmasını hedefleyen ATMK Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın sergisi 14-27 Nisan tarihleri arasında yapıldı. Sergiye sektörden ve ilgili çevrelerden katılım oldukça yüksekti.

Etiketler

Bir cevap yazın