İptal Kararına Rağmen İnşaat Sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Başakşehir’in önemli yeşil alanlarından olan Bahçeşehir Göleti’ni yapılaşmaya açan imar planı değişikliği İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Gölet bölgesindeki inşaat ise sürüyor. İptal kararı veren mahkeme, bölge yapılacak inşaatın kamu yararı taşımadığının altını çizerek, inşaatın planlama ilkelerine ve şehircilik esaslarına aykırı olduğuna karar verdi. Mahkemenin iptal kararında şu ifadelere yer verildi: “Dava konusu planlarda plan notu ve hükümleri ile gölet ve çevresinde yeni yapıların inşa edilebilmesi koşullarının oluşturulmasının alanın kendine özgü özelliklerini ve bütünlüğünü zedeleyecek olması; plan notlarında ‘vb.’ ifadesinin kullanılmış olmasının parkın niteliği açısından önemli belirsizlikler oluşturması nedenleriyle uyuşmazlık taşınmazlar yönünden dava konusu 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişikliklerinde şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

İnşaat hukuksuz

BirGün’e konuşan Gölet Gönüllüleri’nin Avukatı Cenk Sobe, inşaatın sürdüğünün altını çizerek şunları söyledi: “İptal kararını yerel mahkeme verdi. Danıştay nezdinde kesinleşmedi. İnşaat halen daha sürüyor. İki davamız var, biri ihalelinin iptali, diğeri de imar planının iptaliydi. Buradaki işlem hukuksuz, inşaat biterse davayı kazansak bile geri dönüşü mümkün olmayacak zarar doğacak. Bu yüzden yürütmenin durdurulması gerekiyor” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın