“İptal Kararı Uygulanmakta Olanı Değil Avan Projeyi Bağlar”

Kamer İnşaat, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin 19 Aralık 2014 tarihinde almış olduğu yürütmeyi durdurma kararına yönelik bir basın bildirisi yayınladı.

Verilen kararın “avan proje ile ilgili”olduğuna vurgu yapılan ve devam eden projeyi kapasamadığına dikkat çekilen bildirinin tam metni şu şekilde;

Şirketimiz tüm faaliyetlerini ilgili yasal düzenlemeler ve yargı kararları kapsamında yürütmektedir. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin 19 Aralık 2014 tarihinde almış olduğu karar şirketimize ulaşmış olup, hukuki danışmanlarımızla birlikte değerlendirme sürecimiz devam etmektedir. Diğer yandan söz konusu karar, avan proje aşaması ile ilgili olup, onaylanmış ve ruhsatlandırılmış hali ile devam eden uygulama projesini kapsamamaktadır.

Cercle D’Orient binası ve Emek Sineması’nın evrensel koruma ilkelerine uygun olarak onarılıp projelendirilerek asli işlevleriyle acilen toplum hizmetine sunulması konusunda, daha önce de kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz üzere, büyük bir hassasiyet gösterilmektedir.

1884 yılında inşa edilen, sonrasındaki dönemde bakımsızlık ve yıkıma terk edilmiş olan Cercle D’Orient binası, tüm özgünlüğü ve taşıyıcı sistemiyle restore edilmiştir. Emek Sineması’nın Koruma Kurulu tarafından korunması emredilen bin 100 parçalık süslemelerinin onarım ve temizlenmesi Sayın Muharrem Özcan yönetimindeki 8 kişilik bir uzman restorasyon ekibi tarafından tamamlanmıştır. 600 metrekarelik tavan ve 250 metrekarelik duvar süslemelerinin yerine yerleştirmeleri ile ilgili mimari süreç başlamıştır. Yapılan plan dahilinde Emek Sineması’nın, diğer sinema salonları ile birlikte en kısa sürede sinemaseverlerin hizmetine sunulması hedeflenmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın