İpekyolu Belediyesi’nden Mimari Proje Yarışması

Van’ın İpekyolu Belediyesi’nin hayata geçireceği 12 projenin ilk ayağı olan ‘Yeni Belediye Hizmet Binası Projesi’ için jüri üyeleri belirlendi.

Van’ın İpekyolu Belediyesi’nin hayata geçireceği 12 projenin ilk ayağı olan ‘Yeni Belediye Hizmet Binası Projesi’ için jüri üyelerinbelirlendi.

İpekyolu Belediyesi, kısa bir süre önce 12 dev projeyi yerel ve ulusal düzeyde mimari proje yarışması düzenleyerek hayata geçireceğini duyurmuştu. Van Mimarlar Odası’nda gerçekleşen ilk jüri toplantısında konuşan İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Veysel Keser, “Yapılacak projelerin yerel ve ulusal mimari yarışmaya açılmasının temel ilkeleri şeffaflık, çoğulcu ve katılımcılığı esas alarak uzun vadeli kalıcı hizmet alanları oluşturmaktır. Bilindiği gibi yerel yönetimlerimiz eş başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Projelerin başlangıcında emeği geçen Eş Başkanımız Aygül Bidav’ın projelerin mimari ve inşa süreçlerinde kadın rengini yaşatacak hassasiyetliği bizde olduğu gibi paylaşıyor, bu yönde uygulamaya koyacağımız bütün projelerde belirleyici yön olacaktır. Biz yönetim olarak aldığımız bu kararda bütün mimarların katılımı ile Van’ın tarihi dokusuna yakışacak hizmet alanları oluşturmak istiyoruz. Bugün görüyoruz tarihi dokusuna uymayan Van Müzesi gibi kamusal alanların aksine, toplumunda katılımını esas alan ortak karar doğrultusunda uzun yıllara hitap edebilecek kalıcı hizmet alanları oluşturmayı esas almalıyız” dedi.

Keser, yaptığı konuşmasının ardından teknik şartnamenin oluşması konusunda genel çerçeveyi çizerek değerlendirmelerde bulundu.

Danışman jüri üyeliğine Hatip Dicle (DTK Eş Başkanı), Veysel Keser (İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı), Ünsal Keser (Mimarlar Odası Van Şube Başkanı), Kudbettin Akman (İpekyolu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür Vekili) ve Mimar Ömer Yılmaz, asli jüri üyeleri ise Mimar Özcan Uygur, Mimar Devrim Çimen, Mimar Derya Ekim Öztepe, Mimar Yeşim Balcıoğlu ve İnşaat Mühendisi Erdal Balsak olduğu bildirildi.

Etiketler

Bir yanıt yazın