İnsana ve Demokrasiye Adanmış Bir Hayat: Nurettin Sözen

Nurettin Sözen, Doğan Kitap'tan çıkan kitabında yaptıklarını, yapmadıklarını, yapmasına izin verilmeyenleri anlattı…

Henüz lise yıllarında politikaya atılan Sözen, CHP saflarında politikaya katıldı. 1980 sonrası YÖK tarafından görevden alınan ilk dekandı. Taksim toplantılarını başlatanlardan biriydi. 1989-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptı.

Nurettin Sözen “Önce İnsan” sloganıyla başladığı belediye başkanlığı görevinde İstanbul için hayati pek çok projeye imza attı: metro, doğalgaz, yayalaştırma projeleri, hızlı tramvay, biyolojik arıtma ve çöp işleme tesisleri…

Kitabın tanıtımında Sözen için; “İlkelerinden taviz vermemesiyle tanınan Nurettin Sözen, bu kitapta kendini ve politik görüşlerini anlatıyor. Anlattıklarıyla geçmiş ve gelecek arasında köprü görevi görüyor. Anlatılanlardan öğrenilecek çok ders var…” deniyor. Kitabın içeriğine bakıldığında TMTF’den bugüne Sözen’in CHP pratiği ve belediyecilik tecrübelerine dair anılarını görünce bu tanıma hak veriyorsunuz.

Kitabı yayıma hazırlayan Şükrü Aslan ve Hatice Kurtuluş’un sözleri bu kitabın neden okunması gerektiğini ise şu sözler ile aktarıyor;

“Nurettin Sözen, dürüstlüğüyle büyük bir saygıyı hak ediyor. Bunun altını kalın çizgilerde çizmek gerekir. Hele de yolsuzlukların tahayyül sınırlarını bile aştığı şu günlerde.”

Etiketler

1 Yorum

Bir yanıt yazın