İngiltere’de Bir Banliyö Garajının Bahçe Stüdyosuna Dönüşümü

İngiltere’de Bir Banliyö Garajının Bahçe Stüdyosuna Dönüşümü

Hyperspace, İngiltere'nin Hertfordshire kentinde, kömürleşmiş ahşap cepheye sahip bir bahçe stüdyosu tasarladı.

Hyperspace, Dark Matter adlı stüdyoyu tasarlamak için evin bahçesindeki bir garajı dönüştürdü.

Bina ismini, 850 parça karartılmış ahşaptan oluşan cephesinden alıyor. Shou Sugi Ban adı verilen işlem ahşabın neme karşı daha dirençli olmasını sağlayarak ömrünü uzatıyor.

Bahçedeki biyoçeşitliliği desteklemek amacıyla böceklere doğal yaşam alanı sağlamak için bu ahşap kiremitlerin arasında boşluklar bırakılmış.

Hyperspace’in kurucusu Olli Andrew yapının “böceklerin kış uykusuna yatması için dev bir böcek oteli” gibi hareket ettiğini de söylüyor.

Andrew stüdyoyu, müşterisi olan tasarım ve işe alım danışmanı Wayne Euston-Moore’a geniş ve sakin bir çalışma alanı sağlamak için tasarlamış.

Tasarım sürecinin başından beri, çoğu bahçe stüdyosunu oluşturan basit, cam cepheli bir kutunun ötesine geçmek istenmiş.

Döner kapı bu yaklaşım sonucu tasarlanmış. Binanın köşesindeki açılı bir kesitte yer alan bu çift genişlikli parça, ilk andan itibaren dramatik bir algı yaratıyor.

Binada ayrıca dairesel boşluklara sahip iki “ışıklı baca” bulunuyor.

Çatıdaki tavan pencerelerinden aşağı doğru uzanan bu ışıklı bacalar, bir ağaç gölgesinden geçen benekli güneş ışığını taklit etmeyi amaçlayan dinamik ışık yansımaları oluşturuyor.

Tasarım, sökülen çatıdaki ahşap kirişler de dahil olmak üzere orijinal garaj yapısındaki malzemelerin neredeyse tamamını yeniden kullanıyor. Arta kalan her şey, israfı minimumda tutmak için başka bir Hyperspace projesinde kullanılmak üzere ayrılmış.

Oluklu metal çatı, açık renkli ahşap kirişlerle desteklenirken, iç duvarlar kontrplak panellerle kaplanmış.

Andrew, binanın enerji performansını iyileştirmek için üç camlı pencereler ve tavan pencereleri kullanmış; ahşap elyaf, yün ve geri dönüştürülebilir folyo bazlı levhalardan oluşan yalıtım eklemiş.

“Gömülü karbonu azaltmak için, malzemelerin çoğu 16 km’lik bir yarıçap içinde tedarik edildi. Yalnızca 1 sandviç kiriş ara çelik levhası ve bir metrekareden az betonla çelik ve beton kullanımı minimumda tutuldu.”

“Mükemmel şekilde yalıtılmış, ancak bol miktarda doğal ışık alan dışarıyla bağlantılı bir alandaymışsınız gibi hissettiriyor.”

Etiketler

Bir cevap yazın