İlk “Türkiye Tasarım Haftası” Ekim’de Başlıyor

Bu sene ilk defa gerçekleştirilecek olan "Türkiye Tasarım Haftası" süresince, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve görsel iletişim tasarımı alanlarında paneller, konferanslar ve workshoplar düzenleniyor. Etkinlik, 18-23 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde düzenlenen “Türkiye Tasarım Haftası” süresince, tasarımcılar, üniversiteler, tasarım okulları, sanayici ve akademisyenlerin katılımıyla; endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve görsel iletişim tasarımı alanlarında paneller, konferanslar ve workshoplar düzenlenecek. 

Organizasyon, yıl içinde düzenlenen tasarım yarışmalarının finalistlerinin ürün ve projelerinin sergi ve defilelerine, uluslararası tasarım yarışmalarında ödül kazanan Türk tasarımları ile tasarım merkezleri ve tasarım ofislerinin ulusal/uluslararası proje sergilerine de ev sahipliği yapacak. Bunun yanı sıra Design Turkey Ödül Töreni ve Sergisini de kapsayacak.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri başvuru süreci başladı. Son başvuru tarihi 8 Eylül

Ödül başvuru kategorileri; ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler olmak üzere 13 sektör olarak sıralanan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ne son başvuru tarihi 8 Eylül.

Design Turkey için başvurusu gerçekleştirilecek ürünlerin 1 Ocak 2014 – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında endüstriyel yöntemlerle üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olması; tasarımcısı, üreticisi veya marka sahibinin Türkiye vatandaşı olması gerekiyor. “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”nin kapsamında, gelecekte endüstriye yön gösterecek yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, üretim için programa alınmamış tasarım projelerinin değerlendirildiği “Kavramsal Tasarım Ödülleri” kategorisi de yer alıyor. 

Ön elemeyi geçen ürünler, uluslararası bir jüri tarafından “İyi Tasarım Ödülü”, “Üstün Tasarım Ödülü” ve “Kavramsal Tasarım Ödülü” olmak üzere 3 kategoride ve sektörel bazda değerlendirilecek. Ürünler; getirdikleri yenilik, sundukları farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özellikleri, işlevsellikleri ve taşıdıkları estetik değerler gibi ölçütlerle değerlendirilecek. Ödül alan tasarımlar; iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ayrıca ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerinin belirlenmesinde yol gösterici olacak. Kazanan tasarımlar, sergi ve yayınlar aracılığıyla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda tanıtılacak.

Ayrıntılı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın