İkonik Forma Sahip Termal Enerji Santrali

FRPO Rodríguez & Oriol, İspanyol bölgesel ısıtma şirketi DH Ecoenergías için yeşil bir termal enerji santrali tasarladı.

Fotoğraflar: Luis Asín

İspanya’nın Palencia şehrinde bulunan termal enerji santrali binası, FRPO tarafından “görünen kısmı gizli kalan bir bütün” olarak tanımlanıyor. Mimarlık ofisi, proje için bir mimari bakış açısından yaklaşarak binayı yeşil enerji geçişine “ikon” ve “referans” olarak tasarlanmış. Binanın tasarımı, daha sıradan olan endüstriyel mimariye kontrast oluşturuyor.

Palencia ağı, özellikle orta büyüklükteki şehirlerde İspanya’nın kentsel yoğunlaşmalarındaki karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan benzer projelerin ilki. Hedef, fosil yakıtları temiz, sürdürülebilir enerji ile değiştirmek. FRPO “yenilenebilir kaynaklar büyük ölçüde İspanyol ormanlarının daha iyi yönetimiyle sağlanacak,” diyor.

Orman biyokütlesiyle beslenen Palencia’nın bölgesel ısıtma ağı, şehrin sokaklarının altında gizlenmiş durumda ve 3.000’den fazla eve sıcak su sağlıyor, termal enerji santrali ise yerin üstünde ve gözle görülebilir. Santralin çift bir rolü var: bölgesel ısıtma tesisinin teknik süreçlerine ev sahipliği yapmak ve eğitim işlevi sağlamak.

Şeffaf altyapısı “yenilenebilir enerjilerin şehirlerimizde kamu sağlığını nasıl iyileştirdiğini göstermek için tasarlanmıştır,” diyor FRPO. Termal enerji santrali böylelikle sürdürülebilir enerji kaynaklarının fiziksel bir sembolü olarak görülebilir.

Bina, iki ana yapısal unsurdan oluşuyor: geri dönüştürülebilir hafif çelik ve beton bir taban.

Yerinde dökme beton taban, tesisin makinalarını saklarken  biyokütle silosu, yerin altında bulunuyor. Takviyeli beton zemini kaplıyor ve bir çevre yürüyüş yolunun, ziyaretçiler için ise dolaşım rotası sağlayan makinaların etrafını çevreliyor.

Dış kapılar, iç kapılar ve merdivenler galvanizli çelik levhalardan, korkuluklar ise galvanizli çelik borulardan yapılmış. Tesisin çatısı, dalgalı levha, yalıtım ve dış Termoplastik Polyolefin (TPO) membranından oluşuyor.

Ana enerji santralinin yanında, filtreleme sürecinden kaynaklanan beyaz dumanı tahliye eden bir geçirgen kule bulunuyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın