İklim zirvesinde Türkiye’ye ödül

Durban'da yapılan iklim zirvesi sırasında, İklim Eylem Ağı, müzakereleri olumsuz etkileyen ülkelere "Günün Fosili" ödülünü veriyor. Ödül alanlar arasında "Türkiye"de var.

Güney Afrika’nın Durban kentinde süren Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda Günün Fosili ödülünü Cumartesi akşamı Türkiye aldı. 700’den fazla üyeye sahip İklim Eylem Ağı (CAN) adlı grup tarafından organize edilen “Günün Fosili” ödülü, iklim müzakerelerinde sonucu olumsuz etkileyecek politikalar ortaya koyan ülkelere veriliyor.

Durban’da müzakereleri takip eden 350 Ankara üyeleri, 1999 yılından bu yana verilen ödülü Türkiye’nin ilk kez bu yıl kazandığına dikkat çekiyorlar.

CAN Uluslararası tarafından yapılan basın açıklamasında satırlara yer verildi: “Türkiye seragazı emisyonlarını 1990’dan bu yana yüzde 98 oranında arttırdı ve bugüne kadar bu eğilimi tersine çevirecek bir hedef veya taahhüt almamayı da başardı. Türkiye, finansal kaynaklarını daha fazla kömür santrali, iki nükleer santral ve karayolu yapımına harcıyor. 15 bin kilometre uzunluğunda yeni duble yol ve İstanbul’a yapılması planlanan 3. köprü örnekler arasında”.

Etiketler

Bir cevap yazın