İBB, Maçka Parkı İçin Açıklama Yaptı

Maçka Parkı'nda başlatılan inşaat çalışmasına oluşan tepkinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan açıklamada, Maçka Parkı’nda tünel inşaatı sırasında ağaçların kesilmesinin söz konusu olmadığı iddia edildi ve tünel çalışması bittikten sonra nakledilen ağaç sayısı kadar ağaç dikiminin yapılacağı bilgisi verildi.

İBB açıklamasında, İstanbul’da karayolu ulaşımı için en projelerden biri olan “Tünel Ulaşım Sistemi” çalışmasının bir etabı da Dolmabahçe-Levazım arasında yapıldığı belirtilerek, Maçka Parkı toplam alanının 102 bin metrekare olup çalışma yapılan alanın ise 3 bin 500 metrekare olduğu ifade edildi.

Açıklamada, çalışmalar sırasında ağaçların kesilmesinin söz konusu olmadığı vurgulanarak, tünel çalışması tamamlandıktan sonra nakledilen ağaç sayısı kadar ağaç dikimi yapılacağı kaydedildi.

Çalışmaların İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinde alınan 29 Aralık 2016 tarih ve 221560 sayılı rapor doğrultusunda koordineli bir şekilde sürdürüldüğü dile getirilen açıklamada, “Tünel bittiğinde 1,5 saatlik yol 10 dakikada geçilebilecek. Tünel Dolmabahçe’de bulunan mevcut tünel çıkışından başlayarak Levazım’da bulanan Ortaköy Deresi’nden çıkacak. İki tüp geçit olarak inşa edilecek tünelin her tüp boyu 3 bin 900 metre olup, iki tüpün toplam boyu 7 bin 800 metre olacak.” ifadelerine yer verildi.

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Projesi geçen yıl İBB Meclisi’nde kabul edilmişti. Tünel inşaatının bir ucunun 3’üncü Köprü’ye kadar uzandığı ortaya çıkmıştı. İmar planına göre, parkın güney kısmında yerin altına giren Karayolu Tüneli, parkın etrafından Nişantaşı’na uzanan Bayıldım Caddesi hizasında ilerleyecek. Tünel, Balmumcu’ya kadar uzanacak ve tünelden Boğaziçi Köprüsü’ne bağlantı verilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın