Hollanda’nın İlk 3B Baskılı Beton Evi 

Hollanda, Eindhoven'da 3B baskı yöntemiyle üretilen yapı - "Project Milestone" kapsamındaki beş evden ilki. Hollanda'nın tüm katı bina gereksinimlerine tam olarak uyuyor.

Proje ortakları, beton baskıda form özgürlüğünü artıran kapsamlı Ar-Ge sayesinde tamamen özgün tasarıma sahip, benzersiz bir ev yarattılar.

Ev, Eindhoven’da 94 metrekare net taban alanı, geniş bir oturma odası ve iki yatak odası ile müstakil tek katlı bir yapı. Ev, doğal konuma iyi uyan ve 3B beton baskının sunduğu form özgürlüğünü güzel bir şekilde gösteren büyük bir kaya gibi şekillendirilmiş. Ekstra kalın yalıtım ve ısıtma sistemine olan bağlantı sayesinde, 0,25 enerji performans katsayısı ile son derece yüksek konfor ve enerji tasarrufuna da sahip.

Prensip olarak, basılı evler daha fazla esneklik ve kişiselleştirilmiş tasarımlarla çok daha hızlı inşa edilebiliyor. Ek olarak, daha az betona ihtiyaç duyulması, süreci sürdürülebilir kılıyor. Milestone projesinde amaç, 3 boyutlu beton baskının sonunda konut sıkıntısının çözümüne katkıda bulunan sürdürülebilir bir inşaat yöntemi oluşturmak olmuş.

Milestone Projesi’nin kapsadığı beş ev, her yeni inşaatta bir öncekinden kazanılan öğrenme fırsatlarının en üst düzeye çıkarılması adına birbiri ardına inşa edilmiş. Yakın zamanda, çok katlı olacak ve bu nedenle tekniğin daha da geliştirilmesini gerektiren sonraki evlerin tasarımı üzerinde de çalışılmaya başlanacak.

Ev, Eindhoven’daki basım tesisinde katman katman basılan 24 adet beton elemandan oluşuyor. Yapı elemanları kamyonla şantiyeye taşınmış ve bir temel üzerine yerleştirilmiş. Daha sonra eve bir çatı ve çerçeveler eklenerek son rötuşlar yapılmış.

“Yapı mühendisleri, inşaat uzmanları ve yapı fizikçilerinden oluşan ekibimiz, ortaklarla iş birliği içinde, tüm bina yönetmeliklerine uygun bir tasarım gerçekleştirerek dünya standartlarında bir başarı elde etti.” Steven Delfgaauw

Proje sürecinde, 3B beton baskıyı mümkün kılmak için araştırmalar yapıldı ve modeller geliştirildi; 3B baskı için ihtiyaç duyulan özel beton harcı geliştirildi; bina mühendisliği ve yapısal konular üzerinde çalışıldı; inşaat şirketi tarafından proje yönetildi ve yapının inşası tamamlandı.

“İnovasyon, inşaatta önemli bir dayanaktır. Uygun fiyatlı evlere ek olarak, pazar giderek daha fazla yenilikçi konut konseptleri talep ediyor. 3B baskılı ev ile artık geleceğin tonunu belirliyoruz. Kendi evinizin şekli üzerinde kontrol ile uygun fiyatlı evlerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi mümkün. Bu umut verici yeniliğin insanlara uygun fiyatlı bir ev sağlamasıyla gurur duyuyorum.” Yasin Torunoğlu, Eindhoven Belediyesi

Etiketler

Bir cevap yazın