Heykelsi Seramik Yapılardan Oluşan Bir Konut Projesi

Archea Associati tarafından İtalya’nın Lombardiya bölgesine bağlı Varese şehrinde bulunan Maggiore Gölü kıyısında ve bir zamanlar seramik şirketi Pozzi-Gino'nun genel merkez olarak kullandığı arsa üzerinde tasarlanan konut projesi dama tahtası desenleri, avlu oluşumları ve parçalanmış mavi seramik karo ile kaplanmış çarpıcı hacimler içeren konseptiyle kentsel dokuya uygun olarak hayata geçirilmiş.

Seramik şirketi Pozzi-Gino bölgenin endüstriyel ve kültürel geleneğini önemli ölçüde oluşturan bir yapı olmuş. Güney cephesinde göle doğru açık olan ve kuzey bir yamaca bitişik olan alan üzerinde, bir konut projesi tasarlanmış.

Dama tahtası desenleri, avlulu binalar ve izole evlerin oluşturduğu mevcut kentsel dokuya atıfta bulunan proje, biri göle bakan açık diğeri göle karşılık gelen daha samimi olmak üzere iki ölçeğin karşıt olduğu yeni bir kentsel ambiyans yaratmayı amaçlamış.

Archea’nın tasarladığı alanı oluşturan dört yapı, hacimleri farklılık gösterse de, dış cephelerin fasetleri ve onları heykelsi öğelere dönüştüren eğimli profilleri sayesinde tek bir yapı gibi planlanmış. Göl kenarına bakan cepheler, gömme balkonlar ve geniş miktarda cam ile karakterize edilirken, arka cephe, ilgili iç mekanların samimi ve evsel doğasına uygun olarak büyük ölçüde kapalı olacak şekilde planlanmış. Binalar, biri geniş ve göle doğru açık, diğeri ise daha samimi ve tepeleri düzgün bir şekilde tırmanan yeni yol sistemine karşılık gelen iki ölçekten oluşan bir kentsel ambiyans yaratmış.

Cepheler ve çatılar, alanın geçmişine atıfta bulunmak üzere, tamamen düzensiz parçalanmış mavi renkli sırlı seramik unsurlarla kaplanmış. Cephenin sundurmaları ve girintili kısımları tezatlık oluşturmak üzere kahverengimsi bir renge boyanmış. Dış kaplamaların geometrisi ve malzeme sürekliliği, binaların çevredeki dağlık arazide yuvalanmış dört unsur gibi görünmesine katkıda bulunmuş.

Etiketler

Bir cevap yazın