Her Canlının İyi Tasarlanmış Mekanlara İhtiyacı Var, Balıkların Bile…

Japon tasarımcı Haruka Misawa ve ustası Kenya Hara'nın tasarladığı akvaryumlar şimdiye kadar gördüklerimize hiç benzemiyor.

Basit fizik bilgisi, gözlem yeteneği ve minimalist tasarım anlayışı ortaya tasarımcıların Waterscape isimli proje serisini çıkarmış.

Waterscape’in ana prensibi suyun kaldırma kuvveti ve yerçekimi esasına dayanıyor.

Akvaryumun içinde kullanılan şeffaf objeler, ince borulardan strüktürler, beyaz plastik karahindibalar, canlı su bitkileri, ince çakıllar ile bizler için değil balıklar için alışılmışın dışında mekanlar yaratıyorlar.

Haruka Misawa projenin altında yatan fikri şu şekilde anlatıyor:

Su yüzeyinin altı hava ile karşılaştırıldığı zaman eşsiz bir atmosfere sahip. Su tankı ve su gibi iki basit malzeme ile eşsiz bir dünya yaratmak mümkün. Bu da yer çekiminin tersi yönde suyun yukarı doğru uyguladığı basınçtan kaynaklanıyor.

Örneğin, atmosferik ortamda çakıl ve suda yetişen bitkileri yüksekten bıraktığınız zaman hızlıca yere düşerler. Fakat bunu suyla dolu bir ortamda denerseniz çakıllar yavaş yavaş düşerken bitkiler yavaşça suyun yüzeyine çıkar. Ayrıca, yerçekimi ile suyun kaldırma kuvvetinin arasındaki dengeyi korumak ve narin canlıları kendi ağırlıklarının zararlarından korumak için kontrollü bir ortam yaratılabilir.

waterscape from Haruka MISAWA on Vimeo.

Etiketler

Bir cevap yazın