Hem Su Toplama Yapısı Hem de Sınıf: Pylonesque

Mimarlık stüdyosu Pareid ve Chulalongkorn Üniversitesi öğrencileri, Tayland'ın batısında iki su toplama biriminin etrafına açık duvarlı bir sınıf inşa etti.

Pylonesque olarak adlandırılan yapı, Tayland’ın Uthai Thani eyaletindeki Ban Wang Toey Okulu’na ek bir sınıf oluşturmak amacıyla yapıldı. Sınıfın üstü, su toplayan ve yeraltındaki saklama depolarına yönlendiren, iki huniden oluşan bir çatı ile kaplı.

Pareid’in kurucu ortağı Hadin Charbel, binanın hem sınıf hem de görünür bir su toplama yapısı olmasını istediğini ve böylelikle okul öğrencilerine suyun önemini göstermek istediğini belirtti.

Pareid, sınıfı Chulalongkorn Üniversitesi öğrencileriyle işbirliği içinde Tayland iklimine uygun, yapay soğutma veya aydınlatmaya gerek duymadan esnek bir alan olarak tasarladı.

Projenin ana strüktürü, şeklini elektrik direklerinden alan ve binaya adını veren basit bir çelik çerçeveden oluşuyor. Kırmızı renkli çelikten oluşan strüktür, binaya diğer okul binalarına oranla belirgin bir kimlik veren ve kontrast sağlayan mor oluklu çinko paneller ile kaplı.

Etiketler

Bir cevap yazın