Helsinki’nin Güney Limanı İçin Açılan Yarışmayı K2S Architects ve White Arkitekter Kazandı

Helsinki Belediyesi tarafıdan Helsinki'nin Güney Limanı'ndaki Makasiiniranta bölgesinin yeniden geliştirilmesi için açılan yarışmayı Konsortium Gran ekibi kazandı. K2S Architects ve White Arkitekter'in oluşan ekibin tasarımı, mimarlık ve tasarım müzesinin de yapılacağı sahil bölgesini kültürel bir destinasyona dönüştürecek.

​Saaret (Adalar) isimli öneri, hayata geçirildiğinde, bölgenin mikro iklimini iyileştiren ve tasarımın önemli bir bölümünü oluşturan arı kovanları, sebze ve bitki bahçeleri içeren çatılarla biyo-çeşitli yaşam alanları yaratmayı amaçlayan kültürel ve sürdürülebilir çevrelerin bir kesişim noktasını oluşturacak.

Grubun yarışma önerisi, çok disiplinli bir değerlendirme jürisi tarafından şehir manzarasına yaptığı mimari katkı nedeniyle seçildi. Proje, Helsinki’nin deniz kıyısında yayalaştırılmış yeni bir uzantı ve yeni müze alanı da dahil olmak üzere 83.000 metrekarelik kültürel açıdan yoğun bir destinasyon yaratıyor.

Yarışmanın jürisi tarafından vurgulanan öne çıkan özellikler arasında, projenin, şehrin kentsel dokusuna yaptığı ustaca katkı, bölgenin hem tarihi değerlerine hem de kültürel çevresine saygılı öneri ile silüete yeni ve benzersiz bir katman oluşturması yer alıyor.

Makasiiniranta Quality & Concept Competition

Mayıs 2021’de açılan uluslararası Makasiiniranta Quality & Concept Competition, Helsinki’de tasarım yarışmalarının yeni kamusal alanları canlandırmaya ve yaratmaya yönelik olarak kullanılması konusunda devam eden derin bir geleneği takip ediyor.

İlk öneriler Aralık 2021’de anonim olarak sunuldu ve Mart 2022’de dört finalistten oluşan kısa liste açıklandı. Yarışmanın halkla istişare aşamasında Helsinki sakinlerinden 2.000’den fazla yorum geldi.

Belirlenen alanın doğal, kültürel ve tarihi bağlamı nedeniyle, yarışma şartları oldukça zorluydu. Yarışmacılar, bölgedeki tarihi binaların – Eski Pazar Salonu, Olympia Terminali ve Satamatalo binası – korunmasına özellikle odaklanarak, projenin yeni yönlerini mevcut inşa edilmiş ve doğal çevreyle uzlaştırma görev edindi. Tasarım ve proje geliştirme şartları, Helsinki’nin karbon nötr hedefine uygun olarak iklim açısından akıllı ve sürdürülebilir inşaat yöntemleri de gerektiriyordu.

“Ana hedefimiz, Makasiiniranta’yı hem yerel halk hem de ziyaretçiler için değerli bir rekreasyon alanı haline getirmek. Kazanan, dengeli bir işlevsel konsepte sahip. Yeni inşaatta yer alan restoran, ticari ve ofis binaları ve otel ve planlanan kültürel mekanlar bölgeyi çekici hale getirecek, Makasiiniranta’da inşa edilecek Yeni Mimarlık ve Tasarım Müzesi de bölgeye daha fazla yerel halk ve ziyaretçi çekecek, Makasiiniranta şehir merkezine daha yakın hale gelecek.”
Helsinki Belediye Başkanı Juhana Vartiainen

Helsinki’de Yeni Mimarlık ve Tasarım Müzesi

Bölgede inşa edilecek Yeni Mimarlık ve Tasarım Müzesi, mevcut özel müzeler olan Museum of Finnish Architecture ve Design Museum’u birleştirecek. 2023 yılında hizmete açılması planlanan müze binası için ayrı bir tasarım yarışması düzenlenecek.

Yeni Mimarlık ve Tasarım Müzesi’nin geliştirme aşaması için sanat, tasarım, mimarlık, müzeler, teknoloji ve ötesinde gelecek odaklı uzmanlardan oluşan bir danışma grubu şimdiden atandı. Grup, müzenin önde gelen bir müze olma hedefi için gerekli olan geniş bir geçmiş yelpazesini temsil eden on dört ileri görüşlü uzmandan oluşuyor.

Danışmanlar, Paola Antonelli, Liza Chong, Caterina Fake, Eva Franch i Gilabert, Indy Johar, Nimco Kulmiye Hussein, Ervin Latimer, Linda Liukas, Kieran Long, Joar Nango, Héctor Noval, Eeva-Liisa Pelkonen, Johannes Suikkanen ve Teemu Suviala’dan oluşuyor. Bu isimler, proje geliştirmeyi eleştirel bir şekilde değerlendirmeye, müzenin konseptini oluşturmaya ve yeni müzenin geleceğe yönelik provasını ileriye taşımaya niyetli.

Etiketler

Bir cevap yazın