HDP İzmir: Kültürpark’taki Organizasyonlar Belediye Tarafından Yapılmalı

HDP İzmir, Kültürpark'taki organizasyonların ilk kez özel şirketlerin sponsorluğunda yapılacak olmasını eleştiriyor.

26 Ağustos – 4 Eylül 2016 tarihleri’nde Kültürpark’ta yapılacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın öncesinde, HDP İzmir İl Eş Başkanları Gülay Bilici ve Mahfuz Güleryüz’ün Facebook üzerinden bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada İzmir’in en önemli kamusal mekanlarından Kültürpark’ın özel şirketlerin eline bırakılmaması gerektiği vurgulanırken bu alandaki tüm organizasyonların Belediye tarafından yürütülmesi gerektiği belirtildi.

Kültürpark İzmir’in Sembol Kamusal Alanıdır

Metinde, İzmir Enternasyonal Fuarı’na bu yıl ilk kez özel şirketlerin sponsor olması eleştirilirken Basmane Çukuru’nda bir proje gerçekleştiren Folkart’ın etkinliğin ana sponsoru olarak “Kültürpark’ı, yapacağı projenin arka bahçesi olarak gördüğü” vurgulanıyor:

Kültürpark, İzmir’in hafızası ve sembol kamusal alanıdır. Her ne kadar Enternasyonal Fuar ile birlikte anılsa da kültür, sanat, spor ve dinlenme alanı olarak yıl boyu İzmirlilerin hizmetinde olan Kültürpark, sadece bir yeşil alan olmayıp peyzaj değerleriyle birlikte eylemsel bir kent mekânıdır.

1936 yılında, Sovyetler Birliği ile Türkiye ilişkilerinin en iyi zamanlarında Moskova’daki Gorki Kültürparkı’ndan esinlenilerek İzmir’in Büyük Yangın Alanı üzerinde oluşturulmuştur. Bu nedenle birçok açıdan İzmir’in önemli bir hafıza mekânıdır. Kültürpark, 80 yıllık tarihi boyunca anılarda bıraktığı iz kadar İzmir’in yok sayılan eski sakinleri Rumları ve Ermenileri hatırlatması bakımından da önem taşır. Yıllarca Enternasyonal Fuar’a ev sahipliği yaptığı için kentin iktisat tarihi açısından da çok önemli bir alandır.

Kısacası Kültürpark, İzmir’in sokakları, caddeleri-bulvarları, meydanları, anıtları gibi bir hafıza mekânı ve kamusal alandır.

Kültürpark, İZFAŞ’ın mülkü değildir. İZFAŞ, 1990 yılında fuarcılık endüstrisindeki gelişmelere ayak uydurmak amacıyla Kültürpark’ta ihtisas fuarları yapılmaya başlamasıyla kurulmuş bir şirkettir. Çoğunluk hissesi Büyük Şehir Belediyesine ait olmakla birlikte ortakları arasında sermaye grupları ve meslek örgütleri de bulunmaktadır. Gaziemir’de oluşturulan yeni fuar alanının 2015’te faaliyete geçmesinden sonra ihtisas fuarları artık burada (Gaziemir) gerçekleştirilmektedir. Yeni fuar alanının faaliyete geçmesinden hemen sonra da Kültürpark alanıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi bir proje önerisinde bulunmuştur. İZFAŞ’ın ihtiyaçları gözetilerek oluşturulmuş gibi görünen bu projeye yönelik TMMOB’a bağlı uzman meslek odalarının ve çevreci örgütlerin güçlü itirazları bulunmaktadır. Biz de bu itirazlara katılıyoruz. Ancak söz konusu projeye İZFAŞ dolayımıyla aslında FOLKART’ın ihtiyaçlarının sinmiş olduğunu düşünüyoruz.

Ancak, bizi daha çok Basmane Çukuru kaygılandırıyor. Burhan Özfatura zamanında sermayeye peşkeş çekilen bu arazi yaşanan iflaslar nedeniyle TMSF’ye geçtiğinde Büyük Şehir Belediyesi tarafından geri alınma imkânı olduğu halde alınmamıştır.

Şimdi sayın Aziz Kocaoğlu’na sormak istiyoruz:

• İzmir halkının mülkü olan bu arazi neden geri alınmamıştır?
• Basmane Çukurunun sahibi olan FOLKART, hiç ihtiyaç duymadığınız halde İzmir Enternasyonal Fuarının ana sponsoru olmaya sizi nasıl ikna etmiştir?
• Kültürpark için önerdiğiniz projelerin bu ilişkileniş ile bir bağlantısı var mıdır?

Şimdi biz İzmirliler merakla bu soruların cevabını bekliyoruz. Cevapları beklerken bu arada ivedilikle yapılmasını istediğimiz bazı şeyler de var:

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bir şirketle anılmasına aracılık eden İZFAŞ, kentin hafızasına sabotaj düzenlemiştir. Kültürpark, İZFAŞ gibi ticari kuruluşların mülkü veya işletmesi değildir. Acilen İZFAŞ’ın, Kültürpark’la ilgili bütün ilişkileri kesilmelidir. İZFAŞ sadece Gaziemir’de ki ihtisas fuarlarıyla ilgilenmelidir. Enternasyonal Fuar’da dahil olmak üzere Kültürpark içinde bütün organizasyonlar, Belediye’nin 1990 yılından önce olduğu gibi (örneğin Kültürpark Şube Müdürlüğü vb.) resmi bir şubesi tarafından yapılmalıdır.

HDP İzmir İl Örgütü olarak Kültürpark’a ilişkin tüm projelerin yakın takipçisi olacağımızı, kentimizin bu tarihsel, kültürel ve doğal mekânına her koşulda sahip çıkacağımızı sevgili hemşerilerimize duyururuz.

Etiketler

Bir cevap yazın