Hayalet Kasaba

Bilimsel araştırmalar için kullanılacak olan hayalet bir kasaba inşa edilecek.

ABD’li bilim insanları, tamamen bilimsel araştırmalar için kullanılacak olan hayalet bir kasaba inşa edecek. 35 bin nüfuslu olacak şekilde tasarlanacak olan kent, yollara, evlere ve işyerlerine sahip olacak.

Ancak, bir milyar dolara inşa edilecek kasabada kimse yaşamayacak.

ABD’nin New Mexico eyaletinde inşa edilecek olan hayalet kasabaya en yakın yerleşim birimi, 25 km mesafedeki 40 bin nüfuslu Hobbs. ABD’li bilim insanları, hayalet kasabayı yenilenebilir enerji, akıllı trafik sistemleri ve yeni nesil kablosuz ağlar gibi altyapı projelerini denemek için kullanacak.
Yenilik, Teknoloji ve Test Merkezi Alanı (Cite) adını taşıyan proje, yerleşim birimlerindeki her türlü yeniliğin yerleşimciler rahatsız edilmeden denenmesine olanak sağlayacak.

Hayata geçer geçmez 350 kişiye iş imkânı verecek olan projede, 35 bin kişinin yaşayabileceği bir kasaba tüm detaylarıyla inşa edilecek. Evlerde sular akacak, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar eksiksiz olacak.

Kendi Kendine Çalışan Kent

Akıllı hayalet kasabada, otomatik çalışan cihazlar ve otomobiller olacak. Musluklar kendiliğinden akacak, çamaşır makineleri otomatik olarak devreye girecek, sürücüsüz arabalar yollarda gezinecek.

Akıllı kasaba projesinin arkasındaki Pegasus Holdings’in yöneticilerinden Bob Brumley, “Umarım, denemeyeceğimiz tek şey inşa ettiğimiz yeri havaya uçurmak olur” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın