‘Hasta garantili’ Hastanenin Temelleri Atıldı

Sağlığın özelleşmesi anlamına gelen şehir hastanelerinin İstanbul'daki ayağı olan İkitelli Şehir Hastanesi'nin temelleri atıldı.

Sağlık örgütleri, bunun sağlıkta yaşanan piyasacı dönüşümün adımlarından biri olacağını ifade ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla dün İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi’nin temelleri atıldı. Başbakan’ın “hayalim” dediği projeye Türkiye Tabipleri Birliği (TTB) başta olmak üzere birçok meslek örgütü karşı çıkıyor. Konuya ilişkin daha önce açıklama yapan ve şehir hastanesini işleten firmalara devletin doluluk garantisi verdiğini belirten TTB, şehir içindeki kamu hastanelerinin kademeli olarak kapatılacağını dile getiriyor. TTB, atılan adımın sağlıkta yaşanan piyasacı dönüşümün adımlarından biri olacağını ifade ediyor.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından yapılan açıklamada, şehir hastanesinin kurulacağı yerin 3. köprünün bağlantı yollarından birinin geçeceği bölgede olduğu ifade edilmiş, tesisin inşa edileceği bölgenin, jeolojik ve depremsellik açısından riskli alan olduğu dile getirilmişti. Havzaların bulunduğu noktanın ortasında bulunacak tesisin, havzaların çevresinde bulunan karayollarının yaratacağı hava kirletici emisyonlar nedeniyle hem Hamam Deresi ve Vadisi hem de Küçükçekmece Gölü için tehlike olacağı kaydedilmişti.

Başakşehir’de inşa edilecek ve dün temelleri atılan 441 yataklı Bölge Hastanesi, 359 yataklı Onkoloji Hastanesi, 451 yataklı Çocuk Hastanesi, 451 yataklı Kadın Doğum Hastanesi 303 yataklı Kalp Damar Hastanesi gibi sekiz hastaneden oluşacak toplam 2680 yataklı İkitelli Şehir Hastanesi için İstanbul İkitelli Uluslararası Sağlık Hizmetleri Yatırım ve İşletmeleri A.Ş. davet edildi ancak sözleşme halen imzalanmadı. 

Etiketler

Bir cevap yazın