Hassell Studio Tasarımı Yeni First Light Pavilion Ziyaretçi Merkezi

Hassell Studio Tasarımı Yeni First Light Pavilion Ziyaretçi Merkezi

İngiltere'nin kuzeyindeki Jodrell Bank, 50 yıldan uzun süredir galaksiler arası hikayeleri First Light Pavilion Ziyaretçi Merkezi aracılığıyla halka sunuyor.

Dünyanın en eski mevcut radyo astronomi gözlemevi ve uzay çağının başlangıcından bu yana bazı galaksiler arası keşiflerin bulunduğu yer olan Jodrell Bank’taki, Hassell Studio tarafından tasarlanan yeni First Light Pavilion bir ziyaretçi merkezi ile bu hikayeleri en özel meraklılardan sıradan gözlemcilere kadar herkes için hayata geçiriyor.

Peyzajdan yükselen çimenli bir höyük olarak tasarlanan pavyon, bir mühendislik başarısı yakalıyor ve amatör gökbilimci için bir platform oluşturuyor.

Tepenin içinde, ziyaretçiler Jodrell Bank’ın geçmiş keşiflerine kendilerini kaptırabilir ve dünyanın en büyük ve en güçlü teleskoplarından biri olan Lovell Teleskobu hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Evreni nasıl gördüğümüzü değiştiren bilim insanlarının ve mühendislerin başarılarını kutlamak için dairesel sergi alanı ve oditoryum tasarımında Casson Mann ile birlikte çalışılmış.

Temmuz 2019’da Gözlemevi, UNESCO’nun uluslararası topluluğu tarafından “Olağanüstü Evrensel Değer”e sahip bir alan olarak resmen tanınmış.

Manchester Üniversitesi Jodrell Bank Keşif Merkezi Direktörü Profesör Teresa Anderson, “Sonuç gerçekten özel ve benzersiz bir şey – dünyanın hiçbir yerinde benzeri yok – ve gelecek nesiller için Jodrell Bank’ta duracak ve her yaştan insana evrendeki yerimizden ilham alma şansı sunacak,” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın