Hasan Çalışlar, Dünya Mimarlık Festivali (WAF) jürisinde

Geçtiğimiz yıl Dünya Mimarlık Festivali’nde (The World Architecture Festival-WAF) “Eski-Yeni Yapı” kategorisinde dünya birinciliği alan Tuz Ambarı’nın mimarlarından Hasan Çalışlar, bu yıl aynı festivalde tek Türk jüri üyesi olarak yer aldı.

Her yıl dünyanın dört bir yanından mimarları bir araya getirmek, mimarlık mesleği alanında nitelikli projeleri ödüllendirmek amacıyla yapılan ve mimari alanında dünyanın en prestijli etkinliği olarak tanımlanan Dünya Mimarlık Festivali, bu yıl da Barselona’da 2-4 Kasım tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

58 ülkeden binlerce başvurunun olduğu yarışmanın bu yılki jüri üyesi olan Hasan Çalışlar, dünyanın en önemli mimarları ile birlikte, jürideki tek Türk mimar olarak yer aldı.

Hasan C. Çalışlar Hakkında

1969’da İstanbul’da doğdu. MSÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1992’de mezun oldu. Yüksek lisansını YTÜ’de “Mimarlıkta Güç ve İktidar” ilişkisi üzerine yaptı. Çeşitli üniversitelerde davetli öğretim görevlisi olarak dersler verdi. 1993 yılında Kerem Erginoğlu ile birlikte kurduğu Erginoğlu&Çalışlar, farklı yıllarda kazandığı Ulusal Mimarlık Ödülleri’nin yanısıra Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) büyük ödülü alan ilk Türk mimarlık ofisi oldu.

Etiketler

Bir cevap yazın