Hamburg Pazarı’na Alüminyum Cepheli Bir Pavyon

İngiliz mimarlık ofisi Carmody Groarke tarafından tasarlanan dairesel formdaki pavyon, Hamburg'un toptan satış pazarının önünde konumlanan geçici bir tiyatro salonu.

Davulu andıran bir forma sahip pavyon, Carmody Groarke tarafından Mehr! Theater için görsel bir işaret öğesi olacak şekilde tasarlandı. Tiyatro, hala hizmet vermekte olan Bernhard Hermkes tasarımı toptan satış pazarı içinde faaliyet gösteriyor.

Tek katlı ve alüminyum cepheli kaplı bina, 1.700 seyirci kapasiteli tiyatro için bir bilet gişesi, tuvaletler ve ziyaretçilerin gösteri aralarında atıştırmalıklar alabileceği birimler gibi fonksiyonları programında içeriyor.

Bina dairesel formu ile Almanya’nın en büyük taze ürün pazarlarından biri olması ve alanı kullanan büyük kamyonlar ve insan akışı hakkında bilgi veriyor.

“Birkaç temel formu test ettik, büyük pazar avlusu çevresinde kamyonların sürekli hareketi önemli bir husustu. Dairesel form, pazar trafiğinin sakin bir şekilde devam etmesine izin veriyor; tiyatro olarak ise bina formu, alanın birçok farklı yerinden gelen ziyaretçileri kabul ediyor, bu nedenle mutlaka bir ön veya arka kısım olması gerekmiyor.”

Carmody Groarke, alana yapılan bu modern eklemenin, tanımlanabilir bir belirginlikte olmasına rağmen Hermkes tarafından tasarlanan ve 1962’de tamamlanan orijinal pazar yapısından ayrışmasını istememiş. Grossmarkt’ı önemli bir yapı olarak niteleyen ekip, tasarımı ile alanda baskın bir özelliğe sahip komşusu ile rekabete girmeyecek yeni bir tasarım oluşturmayı hedeflemiş.

Yapı, merkezinde küçük bir avlu bulunan, kare şeklinde bir ana konuk odası etrafında düzenlenmiş. Bu ana mekanda binanın parlak duvarları, siyah boyalı çapraz lamine ahşap iskelet ile kontrast oluşturuyor.

Ana odanın etrafında dört adet kıvrımlı, segment şeklindeki boşluk, tuvaletler ve dışarı açılan pencereleri olan bilet gişelerini bulunduruyor. Çıkma çatı ile örtülü bir geçit, insanların sıraya girebilmesi için binanın etrafını sarıyor.

“Pavyonun dışı, Hermkes’in Grossmarkt’ının tonlarını alan ve pavyonun etrafında hareket ederken çevredeki pazarın faaliyetini zarif bir şekilde yansıtan parlak alüminyumla kaplandı. İçeride, radyal çapraz lamine ahşap çerçeve açıkta bırakıldı ancak teatral bir hissiyat ve Grossmarkt’ın ön sahasına bir kontrast yaratmak için siyaha boyandı.”

Etiketler

Bir yanıt yazın