HaliçPort 1.3 Milyar Dolara Tamince’nin

İstanbul Haliç Yat Limanı ihalesini 1.3 milyar dolarla Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince kazandı. Tamince, "Finansmanda sıkıntı olmaz. Yerli ya da yabancı ortak düşünebiliriz" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca gerçekleştirilen İstanbul Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde açık artırma görüşmeleri tamamlandı. İstanbul Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 346 milyon dolarla, Rixos otellerinin patronu Fettah Tamince’ye ait Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik Ortak Girişim Grubu verdi. Artırmada 20’nci tur, Cengiz İnşaat-Taca İnşaat-Galeri Kristal Ortak Girişim Grubu’nun ihaleden çekilmesinin ardından sona erdi. Sembol İnşaat’ın teklif tutarına KDV oranının da ekleneceği bildirildi. 

Bakan onaylayacak

Açık artırmada en yüksek kira bedelini veren firmanın teklifi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın onayına sunulacak ve Yıldırım’ın onaylaması halinde ihale sonuçlandırılacak. Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, içinde yer aldıkları ortak girişim grubunun ihaleyi kazanmasına ilişkin, “Kendimize göre finansal modellerimiz var. Kredi bulabiliyoruz, ortak alabiliyoruz. Finansmanda sıkıntıyla karşılaşacağımızı düşünmüyoruz” dedi. 

Hedef 4 yılda bitirmek

Tamince, HaliçPort projesine toplam 1 milyar liralık yatırım yapacaklarını belirterek, bunun yüzde 25’ini özkaynaklardan karşılayacaklarını vurguladı. Tamince, projeyi 4 yılda tamamlamayı planladıklarını dile getirerek, “Zaten buna zorunluyuz. Daha da kısa zamanda bitirmek için gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı. İşadamı, yerli ya da yabancı ortak düşünüp düşünmedikleriyle ilgili de şu açıklamayı yaptı: “Düşüneceğiz, konu açık. Daha çok yabancılarla ilişkilerimiz var. Konu sadece maddi ortaklık değil. Gelen firma ortaklığın yanında vizyonu ve markalarıyla da hem bize hem kente bir şey katabilir.” 

İşletme süresi 45 yıl olacak

Proje, 4 yılı inşaat, 45 yılı işletme süresi olmak üzere 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilecek. Proje kapsamında her biri 70 yat kapasiteli iki yat limanı, her biri 400 oda kapasiteli 5 yıldızlı iki otel, dükkânlar, restoranlar, kongre ve kültür merkezleri, sinema ve eğlence tesisleri, bin kişilik cami ve otopark yapılacak.

Etiketler

Bir yanıt yazın