‘Haliç tersanesi korunmalıdır’

Haliç Dayanışması, düzenlediği basın toplantısıyla Haliçport projesine tepki gösterdi.

Dayanışma adına açıklama yapan Deniz Özgür, Haliçport projesi olarak bilinen “Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi”nin, Haliç peyzajını ve 6 asırlık geçmişi olan Tersane-i Amire’yi (Haliç Tersaneleri) parçalayacak, bütünlüğü ve kimliğini yok edecek büyük bir tehdit oluşturduğunu; kamuya ait ve özgün değerlerini koruyan bir sit alanının imara açılması anlamına geldiğini söyledi.

1980’lere dek tersanenin eğitim kurumları, sosyal tesisleri ve teknolojik altyapısı ile önemli bir üretim kompleksi olduğunu hatırlatan Özgür, şimdilerde turistik ve ticari faaliyetlerin yapılacağı “bir arsa” olarak nitelendirildiğini, böyle bir yaklaşımın İstanbul’a, kültür değerlerine, sanayi mirasına büyük bir haksızlık olduğunu ifade etti.

RANTSAL DÖNÜŞÜM

Yapılan açıklamada projenin Okmeydanı, Kasımpaşa ve Galata üzerine yapacağı etkilerle, çok büyük çaplı bir rantsal dönüşümün önünü açacağına dikkat çekildi. Dayanışmanın kamuoyuna yaptığı çağrıda; “Konumu ve sahip olduğu potansiyel gözetilerek, tersanenin etkinliğini çağdaş koşullara uygun olarak sürdürmesine destek verilmeli, Türkiye’nin ve İstanbul’un ihtiyacı olan gemilerin yapımı, bakım ve onarımını gerçekleştirmek üzere, yeniden yapılandırılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Tersane alanının afetler sırasında da yaşamsal bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Özgür, geçmiş depremlerde dayanıklılığının ispatlandığını söyledi. “Mevcut şartlarda bile, olası bir depremde kentin gerek duyacağı lojistik destek tersaneden sağlanabilir” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın