Habitat 67’de Bir Yolcu: Leonard Cohen

7 Kasım'da hayatını kaybeden tok sesli müzisyen Leonard Cohen'i, Moshe Safdie'nin tasarladığı Habitat 67'de çekilen "In My Secret Life" klibiyle anıyoruz.

Müzisyen ve şair Leonard Cohen, 7 Kasım 2016’da, 82 yaşındayken hayatını kaybetti. Bas bariton sesini kullanış biçimi, şarkıları ve şiirleri; birçok şarkı yazarı, müzisyen için ön açıcı oldu. Tok sesli avangard müzisyenin anısına, “My Secret Life” klibinin geçtiği Habitat 67’ye bir bakalım:

Habitat 67, Kanadalı/İsrailli mimar Moshe Safdie’nin McGill Üniversitesi’nde okurken, tez hocasının kendisini, bitirme ödevi olarak Expo 67’ye proje üretmesi için davet etmesi üzerine 23 yaşındayken tasarladığı konut kompleksi. Brütalist mimarisi, bahçeli banliyö evinin ve ekonomik yüksek katlı apartman yapısının birleşimi olan öncü tasarımı, kutu gibi kütlelerin yanyana üst üste gelerek oluşturduğu karmaşık geometrisiyle, kendisinden sonraki birçok benzer üslubun önünü açan ikonik yapılar arasında yer alıyor.

Leonard Cohen’in In My Secret Life şarkısının klibinde, domestik bir hayat süren, modern kıyafetli ama yumurta kafalı bireylerden oluşan bir ailenin sıradan günlük alışkanlıklarını devam ettirirlerkenki sıradışı performatif danslarına şahit oluyoruz. Aynı ailenin birbiriyle çelişen farklı özellikleri ve davranışları, Habitat 67’nin apartman ve bahçeli müstakil ev gibi farklı tipolojileri birleştiren mimarisiyle iyi örtüşüyor. Leonard Cohen de hayalinde var olan bu aile yaşantısının içerisinde -ve de yapının içerisinde- dışarıdan bir gözlemci gibi dolaşıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın