Güneş Enerjisi Üreten Kent Mobilyaları

Macar girişimci Platio, Macaristan, İsveç ve Kazakistan'da üzerlerindeki panellerle güneş enerjisi üreten yürüyüş yolu, şamandra ve oturma bankları tasarladı. Ekip panelleri geri dönüştürülmüş plastik malzemelerin üzerine yerleştiriyor.

Platio’nun tasarımları sayesinde gemiler şamandralardan enerji sağlayabiliyor; kent sakinleri de banklarda üretilen enerjiyi, örneğin telefonlarını şarj etmek için kullanabiliyorlar.

Platio, günlük hayatta kullandığımız yürüme yollarında, kent mobilyalarında güneş enerjisi sistemleri tasarlıyor. Bu teknolojinin en yaratıcı şekilde kullanıldığı yerlerden birisi Budapeşte’deki Városháza Park. Buradaki sistemi, bankların üzerini saracak şekilde tasarlamışlar. Bu akıllı banklar, parka gidenlerin telefonlarını, tabletlerini temiz enerjiyle, kablolu veya kablosuz olarak şarj etmelerini sağlıyor. Bankların dalgalı şekilleri de yerel tasarım stüdyosu Hello Wood tarafından tasarlanmış.

Platio’nun ilk kalıcı yerleştirmesi ise, Kazakistan’ın başkenti Astana’da uygulanan yaya yürüyüş yolu. Green Quarter alışveriş merkezinin girişine yakın olan, yaklaşık 80 m2 genişliğindeki yürüyüş yolunda üretilen enerji 11.7 kilovata ulaşıyor. Buradan elde edilen elektrik alışveriş merkezinde de kullanılıyor.

Platio’nun ürettiği üçüncü sistem, bir kentsel altyapı ürünü değil. Platio, mühendislik firması SF Marina ile geliştirdiği projede gemilerin bağlandığı şamandraların çevresine güneş panelleri yerleştirilmiş. Panellerin ürettiği elektrik, liman aktivitelerine ve gemilere enerji sağlıyor.

Platio projesini başlatan mühendisler, geleceğin sürdürülebilir ve enerji yönünden bağımsız kentlerini yaratmaya yardımcı olmayı amaçlıyorlar.

Etiketler

Bir cevap yazın