Günaydoğu’da Arsa ve Araziler Tükeniyor

Diyarbakır'da imarlı bir arsanın dönüm fiyatı 950 bin TL.

Hızlanan barış süreci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde arsa ve araziye talebi adeta patlattı. Geleceğe ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle yatırımcılar Diyarbakır , Şırnak, Siirt gibi noktalardan adeta dudak uçuklatan rakamlar ödeyerek büyük parselde arsa ve tarla almaya başladı. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bölgenin liderinin ise Diyarbakır olduğunu altını çizerek, son 5 yılda Diyarbakır merkezine yakın bölgelerde fiyatların 50 misli arttığını söyledi.

Erilkun, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile yıllar önce başlatılan, her ne kadar yol alınsa da terör olaylarının sürekli tırmanmasından dolayı yatırımcıların buradaki bölgelere sürekli endişeyle yaklaştıklarını belirterek, bu endişenin yerini ilgiye bıraktığını söyledi. Hakan Erilkun, Güneydoğu Anadolu’nun ilk defa gerçek anlamda değerlenerek, kalkındığını ve bu istikrar ile artışın devam edeceğini düşünen tüm yatırımcıların Diyarbakır, Şırnak, Siirt gibi noktalardan büyük parselde arsa ve tarla almaya başladığını vurguladı.

Erilkun, bu artışın bölgedeki liderinin ise Diyarbakır olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Arsa ve arazi fiyatları son 5 yıl içinde Diyarbakır merkezine yakın bölgelerde 50 misli artış göstermiş durumda. Diyarbakır’da şehir merkezine yakın lokasyonda imarlı bir arsanın dönüm fiyatı 950 bin TL’den alıcı bulabiliyor. Bir diğer talep gören nitelikte emlak ise Tarla… Çünkü tarlalar gelecekte şehrin gelişeceği noktaları hesaba katarak daha hesaplı yatırım yapmayı düşünenlerin gözdesi oldu. Merkeze 30 dakika mesafede bulunan bir tarlanın fiyatı dönüm başına 65 bin TL seviyelerinde seyrediyor.”

Erilkun, halk arasında yabancı sermayeli, özellikle Amerikan firmalarının bölgeye yatırım yapacağı söylentileriyle yatırım yapmak isteyenlerin Siverek istikametine doğru yatırımlarını genişletmeyi tercih ettiğini söyledi. Bu hızlı ticarette devletin yaptığı yatırımların da payının büyük olduğunu belirten Hakan Erilkun, “Siyasi alandaki bu olumlu adımlar yatırım kanadında devletin ‘yatırım için harcamayı zorunlu kıldığı’ teşviklerle bölge adeta yeniden hayat buluyor. Yalnızca Mardin’de 170 yeni yatırımcının teşvik başvurusu yaptığı ve şehirde 100 milyon USD’lik bir sabit yatırımla beş yıldızlı bir otel için teşvik belgesinin alınması da bu gelişmelere örnektir” dedi.

Batman’da Yer Kalmadı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gelen yatırımcı akınının en yoğun olduğu bölgelerden bir diğerinin ise Batman olduğuna dikkat çeken Hakan Erilkun; ” Türkiye ‘nin en kaliteli petrolüne ulaşılan ve bunun da etkisiyle yatırım rüzgarını çok hızlı şekilde arkasına alan Batman’da, Organize Sanayi Bölgesi’nde bütün yerler çok kısa bir zaman içinde tutuldu. 110 yeni yatırımcıya yer aranıyor ancak yer kalmadığı için şu anda bu firmalar beklemede” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın