Granby Four Streets’te Halk Katılımıyla Dönüşüm

Assemble ve Granby 4 Streets Community Land Trust (CLT) ortak çalışmasıyla hayata geçirilen yenileme projesi, Liverpool-Toxteth'de 10 adet terk edilmiş teraslı evi kapsıyor.

Proje, evlerinin yıkılmasını istemeyen yerel halkın yirmi yıl süren direnişinin sonucu olarak ortaya çıktı.

Granby Caddesi, Liverpool’da farklı etnik kökenden olan insanların bir arada yaşadığı bölgenin merkezinde kalan hareketli, canlı bir cadde iken; on yıllardır süren “yenileme” girişimleri sonucunda, dört tanesi hariç Granby’deki tüm Viktorya dönemi teras evleri yıkıldı, kalabalık gruplar bölgeyi terk etti ve geriye sadece köhne yapılar kaldı.

Bu bölgeyi terk edilmişlikten kurtarıp kullanıma geri kazandırma sürecinin temelini, bölge sakinlerinin yaratıcı eylemleri oluşturdu. Yirmi yılı aşkın süredir burada yaşayan insanlar, Granby Four Streets Community Lans Trust (CLT) adında bir topluluk kurarak yaşam alanlarını geri kazanmak için sokaklarını temizledi, boyadı ve yeşil bitkiler ile destekledi.

Assemble, yerel halkın yoğun emeğini içeren bu bölgeye sürdürülebilir bir vizyon sunmak amacıyla Granby 4 Streets CLT ve Steinbeck Studios ile birlikte çalıştı. Boş yapıların, uygun fiyatlı konut olarak değerlendirilerek kullanıma kazandırılması maksadıyla arazideki mülkiyet sahipliği için yenilikçi bir öneri getirildi.

Bölgenin mimari ve kültürel mirasını korumak, halkın katılımını ve ortak çalışmasını desteklemek, yerel eğitim ve istihdam olanakları sunmak ve caddeyi tanımlayan yaratıcılığı beslemek bu projenin karakterini oluşturuyor.

Assemble Konferansı

Assemble’ın kurucu üyelerinden Maria Lisogorskaya ve Louis Schulz, Herkes İçin Mimarlık ile beraber yürütecekleri 2 günlük atölye çalışmasının ardından 12 Mayıs tarihinde saat 13:00’da 41. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında bir de konferans verecek. Etkinliğe katılmak için http://www.yapifuariistanbul.com/tr-TR/visitor/yapi-turkeybuild-online-registration.aspx adresinden 41. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kayıt olunması zorunlu. Fuar kapsamında düzenlenen etkinlikler ile ilgili http://www.yapifuariistanbul.com/tr-TR/Etkinlikler/landing.aspx adresinden detaylı bilgi alınabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın