Göl Manzaralı “Dönüşüm”

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nin göl manzaralı, tek katlı, bahçeli evlerinin de olduğu 92 dönümlük bölümü, kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.

Dönüşümden etkilenecek halkın yüzde 89.1’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. “Riskli alan” ilan edilen bölgenin deniz tarafına park ve cami, gümrük tarafına ise okul ve park yapılacak. Konut ve kapalı spor salonu ise bu iki bölümün arasında kalacak. Bölgede şu an 936 ev bulunuyor. Dönüşüm, bu sayıyı 1204 eve çıkaracak. Planlara 17 Şubat tarihine kadar itiraz edilebilecek.

Tapular iptal edilmişti

Küçükçekmece Gölü’nün doğusunda, gümrük yolunun güneyinde kalan, Erenler ve Florya caddelerini içine alan bölge, uzun zamandır tartışma konusu. Bakanlar Kurulu’nca 2013 yılında riskli alan ilan edilen bölgedeki ev sahiplerinin tapusu, 2006 yılında iptal edildi. Birçok ailenin açtığı, mülkiyet davaları sürüyor. Küçükçekmece Belediyesi, son olarak, bu alana ilişkin büyük ve küçük ölçekli imar planlarını hazırlayarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Bakanlık, önceki gün, planları onayladı. Bölgenin yüzde 88’i, çoğu tek katlı olmak üzere konuttan oluşturuyor. Alanda bir ilköğretim ve 25 adet ticaret merkezi var. Bölgede, yurttaşların dışında Maliye Hazinesi ve İl Özel İdaresi mülkiyetinde araziler yer alıyor. İlköğretim tesis alanının da bir kısmı İl Özel İdaresi’ne ait.

“Cennet” vurgusu

Belediyenin, 6306 sayılı afet riski yönetmeliği kapsamında hazırladığı imar planı dosyasında, alanın “Kanarya genelinde yapılması planlanan kentsel yenilemenin tetikleyicisi olabilecek bir bölge” olduğu vurgulandı. Binaların riskli ve orta riskli grubunda yer aldığı ifade edilerek, bölge halkının yüzde 89.1’inin yoksulluk sınırının altında yer aldığına dikkat çekildi. Bölgede üçer katlı evlerin tasarlandığı, bulvar, avlu ve ev üçlemesinin yer alacağı anlatıldı. “Alt gelir gruplarının yaşadığı bölgedeki köhneleşmiş yapıların yeniden yapılandırılmaya ihtiyaçları vardır” denilerek, “Bulvarın arka yüzünde tasarlanan avlu bir tür cennet metaforu olarak yorumlanabilir” ifadesi kullanıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın