Gent Tasarım Müzesi’ne Yarışmayla Ek Bina

Carmody Groarke ve TRANS architectuur | stedenbouw Gent Tasarım Müzesi’nin ek yapısı için açılan iki aşamalı uluslararası yarışmayı kazandı.  Gent Tasarım Müzesi için tasarlanan yeni bina, kent için tarihsel bağlam içerisinde kendine özgü yeni bir figür yaratıyor.

Gent Tasarım Müzesi, Belçikalı ve uluslararası sanatçıların uygulamalı sanat ve endüstriyel tasarım koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonda Henry van de Velde, Philippe Wolfers, Paul Hankar, Albert Van huffel ve Maarten Van Severen gibi ünlü Belçika tasarımcılarının eserleri yer alıyor.

Flaman Bölgesi’nin tek tasarım müzesi olan bina, kentin tarihi merkezinin kalbinde yer alıyor. Kompleks üç binadan oluşuyor: 18. yüzyıldan kalma bir yapı olan Hotel de Coninck; 1992 yılında inşa edilmiş bir kanat ve müzenin merkezini oluşturan 16. yüzyıldan kalma Leten Evi. Yapılacak yeni ek bina, binaların arasındaki boş alana inşa edilecek ve adeta bu bina kompleksinin oluşturduğu bulmacayı tamamlayacak. Yeni ek bina müzenin son parçası olacak, mevcut binaları birbirine bağlayacak ve hem bağlı hem de bağımsız olarak çalışacak.

Yeni binada, sergiler, etkinlikler ve arşiv için geniş mekanlar bulunuyor.

Binanın zemin seviyesindeki görünümü, yoldan geçenlerin müzeye girmesi, koleksiyonunu keşfetmesi, tesadüfi karşılaşmalar için oldukça davetkar.

“Müzeler, ziyaretçileri koleksiyonlarına bağlamak konusunda artan zorluklarla karşı karşıya. Bu nedenle, Gent Tasarım Müzesi’nin koleksiyonlarını ziyaret etmeye davet eden ve herkesin erişebileceği yeni bir bina yaratma tutkusundan çok ilham aldık. Hem sokak düzeyinde hem de Gent silüetinde karakterli bir yapı oluşturmak istedik ve tarihi sokak manzarasının bir parçası olarak müze için yeni bir ‘ev’ tasarladık. Bu heyecan verici gelişim aşamasında Gent Tasarım Müzesi ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”
Andy Groarke

Etiketler

Bir cevap yazın