Genç Mimar Ödülü’nün İkincisi 2006’da Verilecek

İlki 2004 yılında verilen “Genç Mimar Ödülü”nün ikincisi 2006 yılında sahibini bulacak.

Dünyada pek çok benzeri bulunan bu ödülle Arkitera Mimarlık Merkezi, genç mimarların işlerini ve isimlerini duyurmayı, böylece mimari üretimde kendilerine daha çok yer ayrılmasını sağlamayı hedefliyor.

1 Mart 2006 tarihinde ilan edilen “Genç Mimar Ödülü” ile Arkitera Mimarlık Merkezi yine aynı amaç doğrultusunda Türkiye’deki genç mimarları ve yapıtlarını arayacak. Kaya Arıkoğlu, Kerem Erginoğlu, Ömer Kanıpak, Ziya Tanalı ve Semra Uygur’dan oluşan Seçici Kurul, 17 Haziran 2006’da İstanbul’da toplanarak ödül kazananlara karar verecek. Ödül, aday mimarların inşa edilmiş binasından yola çıkılarak, tasarım alanında yaptığı her türlü üretim gözönüne alınarak verilecek.

40 yaş altındaki mimarlara verilen “Genç Mimar Ödülü”nün ilki, 4 Ekim 2004 tarihinde Darphane-i Amire’de kazananlara sunuldu. Aydan Balamir, İhsan Bilgin, Aykut Köksal, Uğur Tanyeli ve Belkıs Uluoğlu’nun oluşturduğu seçici kurul ödülü beş mimar arasında paylaştırdı; serbest çalışan Boğaçhan Dündaralp ve büro ortakları olarak çalışan Kerem Erginoğlu-Hasan Çalışlar ile Hilmi Güner-Hüseyin Bütüner ödüle layık görüldü.

Ödül kazanan mimarların projelerinden oluşan sergi, hem İstanbul Mimarlık Festivali’nde sergilendi hem de Platform gezileri ile 9 kentte daha izlenme olanağı buldu. Serginin dışında mimarların projelerinin tanıtılmasına da bir destek ayrıca “Genç Çizgiler 2004” başlıklı kitapla geldi. İngilizce/Türkçe yayınlanan kitap yurtiçi ve yurtdışında seçkin kitapevlerinde satışa sunulurken Türkiye’deki mimarlık üretiminin genç yüzleri de böylece yurtdışına tanıtılmış oldu.

Arkitera Genç Mimar Ödülü 2006’ya aday olmak için 1966 ve üzeri doğumlu olma ön şartı aranıyor. Ödül ile ilgili detaylı bilgi http://www.arkiteraodulleri.com/ adresinden edinilebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın