Gelgit Hareketiyle Enerji Toplayan Okul

Londra merkezli ofis Curl la Tourelle Head Architecture "Londra'nın en yeşil binası" ​olması için,​ Thames Nehri'nin gelgit hareketlerini kullanarak güç sağlayacak okul projesi​ ​tasla​ğı​ hazırladı.​​​

Okul yapısı için hazırlanan kavramsal modeller Londra’nın ana su yolu üzerinde yer alan yapıyı kapsıyor. Taslakta, binanın altına yerleştirilen bir dizi türbin ile gelgit gücünden yararlanması sağlanıyor.

Ofis, Cannon Street istasyonunun aşağısında bulunan nehirdeki bu noktada gelgit dalgalanma hızının yüksek olması nedeniyle türbinlerin beş katlı okul binası için gerekli olan tüm elektriği üretebileceğini düşünüyor.

Ofis yöneticilerinden Wayne Head hazırladıkları planı şöyle anlatıyor:
“Kıyı gelgitlerinin gücü, suyun yedi metreye kadar yükselip düşmesiyle günde iki kez Thames’de hissedilir. Gelgitler nedeniyle suyun hareketi, kullanılmayan bir güç kaynağını temsil eder ki bu da gücü kullanmak için en uygun zamandır. Mekan doğrudan Thames’in en dar kesiminde yer alıyor, bu da o noktadaki gelgit akış hızının nehirdeki en yüksek yer olduğu anlamına geliyor. Plan şu; binayı karbon nötr güçle besleyen birincil araç olarak su altındaki gelgit türbinleri sayesinde yapı günde dört kez enerji toplayacak.”

Projeyi, şehir merkezinde sürdürülebilir bir mimari model yaratmak için fırsat olarak gören mimar şöyle devam ediyor:.

“Potansiyel olarak Londra’nın en yeşil kamu binası olan okul, doğal ve yenilenebilir materyalleri kullanarak, düşük seviyede somutlaşmış enerji ve karbon inşaat teknolojilerinin bir örneği olarak tasarlandı. Amacımız, sürdürülebilir tasarımı ve malzeme kullanımı ile birinci sınıf imkanlar sunan, Avrupa düzeyinde tanınmış bir okul oluşturmak.”

Okul sadece temiz hava ve doğal soğutma derecelerini içeren alanın mikro iklime sahip olmasından yararlanmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların karbon ayak izlerini asgari seviyede tutmaya yardımcı olacak bir dizi karbon izleme sisteminden de faydalanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın