Geleneksel Çin Tıbbı İçin Bir Sergi Mekanı

Wutopia Lab, Çin'in Guangdong kentinde Luofu Dağı'ndan esinlenerek geleneksel Çin tıbbı için bir sergi mekanı tasarladı.

“Alüminyum dağ” olarak adlandırılan, yakın zamanda tamamlanan dairesel bir geometriye sahip yapı hafif, gümüş rengi bir kaplama ile kaplı.

Bina, Wutopia Lab’ın bu proje için yeniden biçimlendirdiği büyük bir yapay gölet içinde yer alan üç hacimden, tasarımcının değimiyle “dağ”dan oluşuyor. Dolambaçlı taş ve su yolları sakin bir atmosfer oluşturuyor ve ziyaretçileri sergi merkezine davet ediyor.

Merkezin işlevlerinin çoğu, bodrum kat seviyesine yerleştirilmiş ve zemin katta bol miktarda açık alan bırakılmış.

6 beton kolonla desteklenen büyük metal çatı binanın üzerinde yüzüyor izlenimi veriyor. Geceleri, alttan vuran aydınlatma sayesinde alüminyum dağ, gerçekten havada asılı gibi görünüyor.

Mimar, tasarımı şöyle anlatıyor: “Yavaşlatılmış bir zaman duygusu yaratmak istedim. Fuaye, sergi alanı, video odası, konferans odası, sergi alanı, sanat galerisi, ofis ve tuvaletleri içeren balona benzer planı oluşturmak için sürekli daireler kullandım. Ziyaretçilerin zaman ve mekan duygularını kaybedebileceklerini umuyordum. Merkezi sergi alanı, üç kütle arasında, üç kat yüksekliğiyle bir alan.”

Wutopia Lab, yapıyı kaplamak için 45, 60 ve 70 perforasyon oranlarına sahip üç farklı alüminyum levha kullanmış. Bu şekilde, dağ gündüz ağır, gece ise ışıklar açıkken hafif ve eterik görünüyor.

Ziyaretçiler ayrıca patikayı takip edip spiral merdivenden binanın çatısına ve bu mimari dağın zirvesine çıkabiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın