Foster+Partners Madrid’deki Prado Müzesini Genişletiyor

Foster+Partners ve Rubio Arquitectura İspanya'nın en önemli sanat müzesi olan Madrid'deki Museo del Prado'nun onarılmasını konu alan yarışmayı kazandı.

Londra merkezli Foster+Partners ve Madridli ofis Rubio Arquitectura, 17. yüzyıla ait Kraliyet Salonu çatısının da değiştirilmesini içeren bu proje için birlikte çalışacak.

Aynı zamanda katlar müzenin daha fazla koleksiyonunun sergilenebilmesini sağlamak üzere yeniden düzenlenecek. Güneş panelleri binanın güney cephesinde bir gölgelik görevi görecek biçimde yeni çatıya entegre edilecek.

Prado Müzesini dünyanın en iyi müzelerinden biri olarak tanımlayan Norman Foster: “Crescenzi ve Carbonel tarafından 1630lu yıllarda inşa edilen Kraliyet Salonu, 1819 yılında yenilenen sarayın önceki halinden kalan nadir alanlardan biri olarak müzeyi geçmişe taşıyor.” dedi. Foster, Prado’ya eklenecek yeni galerilerin ve bunlarla ilişkili kamusal alanların Madrid şehrine yeni bir kentsel odak noktası ekleyeceğinin de altını çizdi. 

Duvar doğal ışığın binanın içine rahatlıkla girebilmesini sağlayacak. Bu açıklıklar aynı zamanda binayı daha geçirgen bir hale getiriyor, ziyaretçilere binanın zemininden geçerek kuzey kısımdakı kafetaryaya ulaşma imkanı sağlayacak.

Foster+Partners, içerisinde David Chipperfield, Eduardo Souto De Moura ve OMA’nın da bulunduğu yedi takımı geride bırakarak yarışmayı kazandı. Prado Müzesi onarım çalışmalarının müzenin 200. yıl dönümünde, 2019 yılında tamamlanması bekleniyor.

Etiketler

Bir cevap yazın